Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Wyróżnia go często wysoka kwota kredytu oraz długi okres spłaty. W przypadku kredytów hipotecznych, znaczenie dla banków mają, między innymi, takie czynniki, jak: wkład własny kredytobiorcy i jego zdolność kredytowa.

Wachlarz kredytów dostępnych w ofercie banków jest dzisiaj niezwykle zróżnicowany, ale czy do końca zdajemy sobie sprawę na jakich zasadach bazują poszczególne ich rodzaje? Dzisiaj zajmiemy się kredytem hipotecznym. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto decydować się na kredyt hipoteczny? Co zrobić, żeby znaleźć tańsze kredyty hipoteczne? Jak wyglądają opłaty przy kredycie hipotecznym i jakie są warunki wzięcia kredytu hipotecznego? Zastanowimy się też, co warto mieć na uwadze decydując się na podobny krok i jak wygląda życie z kredytem hipotecznym? Zaczynajmy!

Kredyt hipoteczny: definicja

Zacznijmy od tego: czym jest kredyt hipoteczny? Definicja tego rodzaju kredytu jest relatywnie prosta. Tym terminem określa się kredyt, w przypadku którego, jako zabezpieczenie, wykorzystywana jest hipoteka. Na rynku proponowane są kredyty hipoteczne złotówkowe i walutowe. Oczywiście, analizując wniosek kredytowy klienta, bank bierze pod uwagę szereg czynników, między innymi:

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny: co warto wiedzieć? Jakie właściwie są zasady kredytu hipotecznego? Bank, w ramach kredytu hipotecznego, bardzo często pożycza klientowi relatywnie dużą sumę. Poza tym, rzadkością wcale nie jest kredyt hipoteczny na 40 lat. Jeżeli spłacamy kredyt hipoteczny przez 20 czy 30 lat, bankowi bardzo trudno jest przewidzieć, jak na przestrzeni okresu spłacania będzie wyglądała finansowa kondycja kredytobiorcy. Solidne zabezpieczenie jest więc koniecznością. Jeżeli kredytobiorca nie będzie regulował zadłużenia zgodnie z ustalonymi zasadami, istnieje możliwość, że bank przejmie nieruchomość, na którą została ustanowiona hipoteka, czyli zabezpieczenie kredytu hipotecznego. To, jakie są warunki kredytu hipotecznego determinuje konkretna oferta kredytowa. Bardzo duże znaczenie ma więc umiejętne dobranie kredytu hipotecznego.

kredyt hipoteczny co to

Koszty a kredyt hipoteczny: co trzeba wiedzieć?

Planując podjęcie podobnego zobowiązania, zazwyczaj zastanawiamy się, jaki jest koszt kredytu hipotecznego? W związku z tym, warto przeanalizować, między innymi:

  • koszty niezbędnych ubezpieczeń
  • oprocentowanie kredytu hipotecznego
  • wysokość wymaganej przez bank prowizji

Na tym jednak nie koniec wydatków! Nie można zapominać także o tym, że koszty wzięcia kredytu hipotecznego muszą uwzględniać także, przykładowo, wydatki związane z ustanowieniem hipoteki. Należy jednak pamiętać, że to tylko niektóre koszty. Generalnie, do samej kwestii podjęcia tego rodzaju kredytu należy podejść z rozsądkiem i trzeźwo ocenić własną sytuację finansową. Warto zadać sobie kilka pytań: jaka kwota kredytu mnie interesuje? Na ile lat wziąć kredyt hipoteczny? W jakiej walucie ma być nasz kredyt hipoteczny? Co zrobić, żeby w przyszłości nas to zobowiązanie nie przerosło?

Kredyt hipoteczny: dla kogo?

Udzielanie kredytów hipotecznych jest w Polsce powszechną praktyką. Obecnie można się starać o kredyt hipoteczny na mieszkanie (jeśli mamy w planach nabycie własnego M). Kredyt hipoteczny może być zaciągany również w sytuacji, w której zamierzamy, dla przykładu, kupić czy wybudować własny dom. Oferta kredytów hipotecznych jest bardzo szeroka, natomiast decyzja dotycząca wyboru konkretnej propozycji musi być dobrze przemyślana.

PODSUMOWUJĄC: wiemy już, jaka jest definicja i co, między innymi, może mieć wpływ na koszty kredytu hipotecznego oraz po co zaciąga się podobne zobowiązanie. Warto pamiętać, że jego cechą charakterystyczną jest zwykle długi okres spłaty oraz wysoka kwota kredytu.