Hipoteka: co to jest i jak wiąże się z kredytem hipotecznym?

Słyszałeś(aś) kiedyś termin: „hipoteka”, ale nie do końca wiesz co on właściwie oznacza? Może masz w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego, dlatego chcesz być świadomy(a) wagi tego zobowiązania i wynikających z niego konsekwencji? Zerknij do naszej ściągawki!

Jaka jest definicja hipoteki?

Hipoteka jest pewnego rodzaju rękojmią zobowiązań. Jaki cel ma ustanowienie hipoteki na nieruchomości? Spróbujmy to sobie wyjaśnić na przykładzie kredytu hipotecznego. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku kredytu hipotecznego, w formie zabezpieczenia tego zobowiązania występuje hipoteka. Przyjmijmy, że wzięliśmy kredyt hipoteczny na dom i w związku z tym dokonane zostało ustanowienie hipoteki na rzecz banku. Po co? Udzielenie kredytu hipotecznego jest dla banku związane z dużym ryzykiem, dom ma więc stanowić zabezpieczenie.

W praktyce oznacza to, że jeśli kredyt hipoteczny nie będzie przez nas rzetelnie regulowany, bank ma prawo wykorzystać dom, by odzyskać należną mu kwotę. Można więc powiedzieć, że hipoteka w tym przypadku jest ochroną interesów banku.

Co hipoteka ma wspólnego z zakupem mieszkania?

Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, musisz liczyć się z tym, że zakup nieruchomości był kredytowany kredytem hipotecznym i ustanowiona została hipoteka na rzecz banku. Jakie ma to konsekwencje? Jeśli nieświadomie kupisz takie mieszkanie/dom, to właśnie Ty, jako jego właściciel, będziesz musiał dokonywać spłaty zobowiązania, w przeciwnym razie, lokal może zostać zlicytowany. Właśnie dlatego koniecznością jest sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania/domu. W księdze wieczystej bowiem powinniśmy znaleźć informacje na temat tego, czy wybrana przez nas nieruchomość jest obciążona hipoteką, ile wynosi kwota hipoteki itp. Należy zresztą pamiętać, że hipoteka niekoniecznie musi być nierozerwalnie związana z kredytem. Bywa ustanawiana z innych powodów.

PODSUMOWUJĄC: dowiedzieliśmy się już czym jest hipoteka i jakie może mieć konsekwencje dla właścicieli nieruchomości. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mamy w planach zakup mieszkania czy domu z rynku wtórnego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że rozwiązanie, jakim jest hipoteka nie zawsze odnosi się wyłącznie do nieruchomości.