Co to jest pożyczka hipoteczna?

Usłyszałaś/usłyszałeś określenie „pożyczka hipoteczna” i zastanawiasz się o co właściwie chodzi? Zastanawiasz się, jakie zasady funkcjonują w odniesieniu do tego produktu i jakie jest możliwe oprocentowanie pożyczki hipotecznej? Chcesz wiedzieć, dla kogo właściwie przeznaczona jest w praktyce pożyczka hipoteczna i w jakim banku możesz ją otrzymać? Nie wiesz, jakie dochody trzeba osiągać, by móc skorzystać z rozwiązania, którym jest pożyczka hipoteczna i do jakiej kwoty jest ona udzielana? Zapraszamy do lektury naszego artykułu! Postaramy się w prosty sposób przekazać Ci garść wiedzy na ten temat i przedstawić najważniejsze cechy pożyczki hipotecznej!

Na czym polega pożyczka hipoteczna?

Zacznijmy od podstaw: jaka jest definicja pożyczki hipotecznej? Co warto widzieć na jej temat? Czym w zasadzie jest pożyczka hipoteczna? Po pierwsze: nie zapominajmy, że pożyczka hipoteczna nie jest tym samym, co kredyt hipoteczny! Miej tego świadomość i rozróżniaj te dwa produkty.

Pożyczka hipoteczna: co to takiego? Pożyczka hipoteczna to rodzaj pożyczki, w przypadku której jako zabezpieczenie spłaty występuje nieruchomość. Nieruchomość ta powinna być własnością pożyczkobiorcy, ale niektóre banki dopuszczają wyjątkowo sytuację, gdy właścicielem nieruchomości jest osoba bliska, która wyraża zgodę na wykorzystanie swojej nieruchomości jako zastaw.  Zazwyczaj nieruchomość nie powinna być obciążona hipoteką, choć niektóre banki posiadają odstępstwa od tej reguły.

Wyjaśniliśmy sobie już podstawowe pojęcia, ale w kontekście pożyczki hipotecznej musisz pamiętać jeszcze o jednym: środki pożyczane w ramach pożyczki hipotecznej możesz spożytkować na dowolny cel. Pożyczkodawca nie będzie w to wnikał. Jest jeden haczyk – nie można takiej pożyczki zaciągnąć na finansowanie działalności gospodarczej.

Kto może wziąć pożyczkę hipoteczną?

Szukasz informacji na temat tego, jakie są warunki otrzymania pożyczki hipotecznej? Zastanawiasz się, czy rozwiązanie, jakim jest pożyczka hipoteczna w banku to dobre rozwiązanie w Twojej sytuacji? Kto może otrzymać podobną pożyczkę? Jak zostało już wcześniej wspomniane, o pożyczkę hipoteczną można wnioskować, jeśli posiada się nieruchomość, która może być zabezpieczeniem. Nieruchomość musi spełniać kilka warunków: być uznana przez bank jako forma zabezpieczenia, stanowić własność pożyczkobiorcy lub osoby bliskiej, która zgodzi się, żeby jego nieruchomość stanowiła zabezpieczenie pożyczki, a także znajdować się na terenie Polski. Zazwyczaj nieruchomość nie może być obciążona hipoteką, choć niektóre banki zezwalają na pozostawienie pod zastaw nieruchomości z hipoteką, pod warunkiem, że umowa na kredyt hipoteczny jest zawarta w tym samym banku, w którym staramy się o pożyczkę hipoteczną, a suma pożyczek i kredytów określonego przez bank limitu procentowego wartości nieruchomości.

Jakie zarobki trzeba osiągać, by pożyczka hipoteczna była w naszym zasięgu? Wymagania, jakie będzie stawiał pożyczkodawca, jeśli chodzi o produkt, którym jest pożyczka hipoteczna to kwestia indywidualna, dlatego warto mieć na uwadze warunki przyznania pożyczki.

Jakie są warunki uzyskania pożyczki hipotecznej?

Chcesz wiedzieć, jak wygląda pożyczka hipoteczna krok po kroku? Interesuje Cię minimalna kwota pożyczki lub wręcz przeciwnie, sen z powiek spędza Ci maksymalna kwota pożyczki hipotecznej? Przede wszystkim, pamiętaj, że kwota pożyczki hipotecznej jest uzależniona, między innymi, od tego, ile warta jest nieruchomość, która będzie jej zabezpieczeniem. Co jeszcze powinnaś/powinieneś wiedzieć? Na ile lat udzielona może zostać pożyczka hipoteczna? Czas spłacania pożyczki jest znacznie dłuższy, może być określony nawet na 20 lat. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest również niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Można umówić się z bankiem na raty o stałej wysokości lub na raty malejące.

Jakie dokumenty są wymagane przy pożyczce hipotecznej?

Przejdźmy do istotnej kwestii: jakie formalności może generować pożyczka hipoteczna? Jakie dokumenty mogą być wymagane przez pożyczkodawcę? Odpowiedź niestety nie może być jednoznaczna, ponieważ wymagania formalne to kwestia indywidualna, w dużej mierze uzależniona od oferty pożyczkodawcy. Możliwe, że wnioskując o pożyczkę hipoteczną trzeba będzie przedstawić, na przykład, zaświadczenie o dochodach i akt własności nieruchomości, która ma posłużyć, jako jej zabezpieczenie.

Ile się czeka na pożyczkę hipoteczną?

Nurtuje Cię czas oczekiwania na pożyczkę hipoteczną? Ile trzeba czekać na decyzję pożyczkobiorcy? To zależy! Trzeba być przygotowanym na to, że pożyczkodawca będzie musiał przeanalizować pokaźne ilości dokumentów, dlatego trudno określić dokładne ramy czasowe. O wszystkie szczegóły pytaj pożyczkodawcę.

Czy warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Czy warto decydować się na zobowiązanie, jakim jest pożyczka hipoteczna? Czy w praktyce pożyczka hipoteczna się opłaca? Przede wszystkim, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Pożyczka hipoteczna może okazać się uzasadnioną opcją, jeśli potencjalny pożyczkobiorca potrzebuje większej kwoty na dłuższy czas. Staraj się jednak nie myśleć kategoriami: gdzie najłatwiej dostać pożyczkę hipoteczną, ale gdzie najlepiej ją wziąć w Twoim przypadku. Zwróć, między innymi, uwagę na to, jaki będzie koszt konkretnej pożyczki hipotecznej na dowolny cel itp. Pamiętaj: decyzji finansowych nigdy nie podejmuj pod wpływem chwili!

Podsumujmy: pożyczka hipoteczna to pożyczka, której zabezpieczeniem jest nieruchomość będąca własnością pożyczkobiorcy(zazwyczaj), położona na terenie Polski, nieobciążona hipoteką i zaakceptowana przez pożyczkodawcę w roli zabezpieczenia. Pożyczka hipoteczna zwykle udzielana jest na dłuższy okres, a otrzymane środki mogą zostać spożytkowane na dowolny cel, ale nie można finansować nią działalności gospodarczej.