Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt, z którego środki muszą zostać spożytkowane na kupno samochodu lub innych, dopuszczalnych przez bank, pojazdów. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczenia kredytu samochodowego, między innymi: zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której stajemy przed koniecznością zakupu auta. Gotówka na samochód nie leży w sferze naszych możliwości: co teraz? Opcji jest kilka, chociażby kredyt samochodowy. Co trzeba wiedzieć na jego temat? Lepszy będzie dla nas kredyt samochodowy czy gotówkowy? Auto na kredyt: czy warto brać na swoje barki podobne rozwiązanie? Spróbujmy rozwiać ewentualne wątpliwości!

Kredyt samochodowy: definicja

Czym właściwie jest kredyt samochodowy? Jak sama nazwa wskazuje, dzięki otrzymanym za jego pośrednictwem środkom, kredytobiorca może pokryć koszty nabycia samochodu. Ale to nie wszystko! Kredyt samochodowy może zostać spożytkowany również na kupno innych, dopuszczalnych w danym przypadku, rodzajów pojazdów. Generalnie jednak trzeba pamiętać, że jest to kredyt z określonym przeznaczeniem. Jak obliczyć ratę kredytu samochodowego? W celu dokonania orientacyjnych wyliczeń możemy skorzystać z kalkulatorów kredytów samochodowych.

Kredyt samochodowy: zasady, które nim rządzą

Warunki i wymagania kredytu samochodowego to kwestia indywidualna, ściśle związana z konkretną ofertą, na jaką się zdecydujemy. Kredytowanie samochodu lub innego pojazdu, wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia, bank w ten sposób minimalizuje ryzyko, jakie jest związane z pożyczeniem pieniędzy. Zabezpieczenie kredytu samochodowego może mieć kilka postaci. Poniżej podajemy przykłady stosowanych rozwiązań.

Zastaw rejestrowy: forma zabezpieczenia, dzięki której, jeśli nie będziemy pokrywali zadłużenia, pojazd może być celem żądań kredytodawcy. W związku z tym, na przykład w sytuacji, w której kupujemy auto, dla własnego bezpieczeństwa koniecznie należy sprawdzić, czy nie zostało ono objęte tego rodzaju zastawem. Obecność zastawu rejestrowego sprawia, że bank może dysponować nabytym przez nas pojazdem, mimo że to nie my jesteśmy kredytobiorcą.

Odstąpienie praw płynących z posiadania polisy AC (autocasco): środki, w uprawnionej do tego sytuacji, zostaną przekazane bankowi, w którym zaciągnęliśmy kredyt na zakup samochodu czy innego pojazdu.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie to forma zabezpieczenia, polegająca na przeniesieniu własności rzeczy na wierzyciela, czyli w przypadku pożyczki bankowej na Bank (kredytodawcę), do czasu całkowitej spłaty pożyczki. W chwili całkowitej spłaty pożyczki prawo własności przeniesione jest na dłużnika, czyli w tym przypadku Pożyczkobiorcę.

czym jest kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy: czy warto?

Warunki kredytu na samochód są zdeterminowane ofertą kredytodawcy. Podobnych propozycji na rynku jest natomiast bardzo dużo. W takim razie: czy warto składać wniosek o kredyt samochodowy? Czy jest to opłacalne dla nas rozwiązanie? Wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Kredyt samochodowy można wziąć zarówno na samochód używany, jak i nowy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że sam okres spłaty kredytu może być dość długi. Musimy więc sami odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka opcja będzie najlepsza w naszej sytuacji.

Czy możliwy jest kredyt na samochód dla studenta? Podobnie jak w przypadku innych osób starających się o kredyt, bardzo duże znaczenie ma zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Dzisiaj jednak wielu studentów podejmuje pracę zarobkową, dlatego często kredyt samochodowy leży w granicach ich możliwości.

PODSUMUJMY: kredyt na samochód może pozwolić nam spełnić marzenie o własnych czterech kółkach. Kredyt na auto jest obecnie popularnym produktem bankowym, co stanowi rezultat coraz większej liczby samochodów poruszających się po naszych drogach. W związku z tym, na rynku mamy dostęp do szerokiego wachlarza ofert kredytowych, dzięki czemu możemy je dopasowywać do własnych oczekiwań.