Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Nie mamy pieniędzy, ale chcemy lub po prostu musimy kupić samochód: co dalej? Czy mamy jakiej opcje do wyboru? Tak! Możemy skorzystać, między innymi, z kredytu samochodowego lub kredytu gotówkowego. Na które z tych dwóch rozwiązań się zdecydować? Jak wybrać opłacalny kredyt? Rozwińmy ten temat!

Kredyt gotówkowy na samochód

Na początek, spróbujmy wyjaśnić sobie, czym właściwie jest kredyt gotówkowy. Jest to jeden z rodzajów dostępnych na współczesnym rynku kredytów, w przypadku którego to ty, jako kredytobiorca określasz, na co zamierzasz spożytkować otrzymane w ramach kredytu fundusze. W związku z czym, może to być także kredyt na zakup samochodu.

Kredyt samochodowy – czy warto?

W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, kredyt samochodowy takiej dowolności już nie oferuje. Co to jest kredyt samochodowy? Pieniądze, jakie pochodzą z kredytu mają konkretne zastosowanie: muszą zostać zużytkowane na kupno określonego rodzaju pojazdu, na przykład, tak jak w analizowanym przez nas przypadku, auta. Zarówno kredyty samochodowe, jak i kredyty gotówkowe są obecnie oferowane na rynku w szerokiej palecie ofert.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

Przejdźmy teraz do sedna naszych rozważań. Co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem: kredyt samochodowy czy może jednak kredyt gotówkowy? Warto pamiętać, że wiele zależy od tego, jakie warunki stawiamy sobie na priorytetowym miejscu oraz jakie są nasze potrzeby. Spróbujmy jednak przedstawić sobie różnice pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym. Rodzaj zabezpieczenia. W przypadku kredytów samochodowych może to być, na przykład: przewłaszczenie (całkowite lub częściowe) czy zastaw rejestracyjny. Kredytobiorca musi wiedzieć, jakie konsekwencje idą w parze z konkretnym rodzajem zabezpieczenia.

Procedura starania się o kredyt. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, cała procedura niezbędna do otrzymania środków finansowych może być mniej rozbudowana, niż w odniesieniu do kredytów samochodowych.

Oprocentowanie. Może być ono większe w przypadku kredytów gotówkowych. Warto jednak mieć na uwadze również kompleksowe koszty obu rodzajów kredytów.

Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, że to tylko niektóre różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami kredytów. Jest ich o wiele więcej, dlatego tak duże znaczenie ma szczegółowe przeanalizowanie każdej oferty. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: co w kredycie, którym sfinansuje zakup samochodu jest dla mniej najważniejsze?

PODSUMUJMY: to, jaki kredyt wybierzemy zależy tylko o nas. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, bardziej korzystne, ponieważ wiele zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, naszych potrzeb oraz zakupowych planów. W każdym razie, decyzja o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu powinna zostać wnikliwie, szczegółowo przemyślana i przeanalizowana.