Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego: co musisz wiedzieć na ten temat?

Zamierzasz zaciągnąć kredyt gotówkowy, ale zastanawiasz się, co stanie się w sytuacji, kiedy będziesz chciał(a) szybciej spłacić to zobowiązanie? Czy w praktyce w ogóle możliwa jest spłata kredytu wcześniej niż w terminie ustalonym w porozumieniu z bankiem i przede wszystkim – czy nadpłata kredytu gotówkowego w ogóle Ci się opłaca? Dzisiaj spróbujmy nieco bardziej przyjrzeć się tym kwestiom.

Czy można spłacić wcześniej kredyt gotówkowy?

Zacznijmy od podstawowego pytania: czy szybsza całkowita spłata kredytu gotówkowego w ogóle wchodzi w grę? Odpowiedź może być tylko jedna – to zależy! Wiele banków rzeczywiście dopuszcza taką możliwość. Jeżeli jednak w planach masz wzięcie kredytu gotówkowego z opcją wcześniejszej spłaty, wybierając konkretną ofertę, zadaj bankowi kilka pytań, między innymi:

• czy zaciągany kredyt to kredyt gotówkowy z możliwością wcześniejszej spłaty?

• czy spłata kredytu gotówkowego przed terminem jest związana z jakimiś opłatami/kosztami?

• czy koniecznością będzie poinformowanie banku o tym, że kredyt zamierzamy uregulować przed terminem?

Sprawdź, na jakich zasadach odbywać miałaby się przedwczesna spłata kredytu. Upewnij się, że w praktyce będzie taka możliwość i zapytaj, z jakimi zobowiązaniami z Twojej strony będzie się to wiązało. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach przedterminowa spłata kredytu gotówkowego nie jest skorelowana z dodatkowymi opłatami.

 

Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki

Szybsza spłata kredytu a odsetki: w jaki sposób szybsze spłacenie kredytu gotówkowego jest w stanie przekładać się na kwotę odsetek, jakie będziemy musieli uiścić w banku? Okazuje się, że między tymi dwoma czynnikami może istnieć zależność. Wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego oznacza bowiem, że kredytobiorca musi uregulować wyłącznie pozostałą część kapitału.

szybsza spłata kredytu gotówkowego

Czy warto spłacić wcześniej kredyt?

Czy spłacać wcześniej kredyt gotówkowy? Wiele zależy od indywidualnej sytuacji, między innymi, ewentualnych kosztów związanych ze wcześniejszą spłatą, kwoty, jaką będziemy w stanie zaoszczędzić na przedterminowej spłacie zobowiązania itp. Abstrahując jednak od kwestii stricte finansowych, warto zwrócić uwagę na fakt, że uregulowanie kredytu może dać nam pewnego rodzaju swobodę – w końcu środki, które przeznaczaliśmy na raty będziemy mogli zagospodarować w inny sposób.

REASUMUJĄC: chcę spłacić wcześniej kredyt gotówkowy – co dalej? Przede wszystkim, dzisiaj najczęściej taka opcja leży w zasięgu kredytobiorców. Poza tym, przeważnie uregulowanie kredytu gotówkowego przed planowanym terminem nie generuje dodatkowych opłat. Niemniej jednak, jeśli zaciągamy kredyt gotówkowy z myślą o tym, że dokonamy wcześniejszej spłaty, należy sprawdzić, czy w przypadku danej oferty bank dopuszcza taką sytuację i jakie opłaty mogą się z tym wiązać.