Czym jest kredyt refinansowy?

Jesteś kredytobiorcą? A może dopiero planujesz zaciągnięcie kredytu? W obu przypadkach warto poszerzyć swoją wiedzę na temat bankowej terminologii. Dzisiaj przedstawimy Ci kolejny, istotny z punktu widzenia klientów, termin – kredyt refinansowy.

Kredyt refinansowy – definicja

Co to jest refinansowanie kredytu? Kredyt refinansowy jest udzielany przez bank B po to, by uregulować kredyt obsługiwany przez bank A, zwykle kredyt hipoteczny. Czym skutkuje? Zamiast spłacać zobowiązanie w banku A, będziesz je spłacać w banku B. Refinansowanie kredytu hipotecznego może mieć szczególne znaczenie. Dlaczego? Kredyt hipoteczny jest udzielany na kilkanaście/kilkadziesiąt lat. W tym czasie, sytuacja rynkowa ma szansę ulec diametralnej zmianie i warunki „starego” kredytu niejednokrotnie przestają być zadowalające.

Niemniej jednak, możliwe jest również, między innymi, refinansowanie kredytu gotówkowego, jak również refinansowanie kredytu samochodowego. Warto pamiętać o tym, że to bank musi wyrazić zgodę na refinansowanie określonego zobowiązania. Uwaga – kredyt refinansowy a konsolidacyjny to nie to samo!

czym jest kredyt refinansowy

Refinansowanie kredytu: kiedy?

Wiemy już, czym jest kredyt refinansowy hipoteczny itp. Kiedy refinansowanie kredytu może być uzasadnionym rozwiązaniem? Chociażby w sytuacji, kiedy kredytobiorca ma szansę na otrzymanie lepszych, bardziej konkurencyjnych warunków kredytowych. Ponadto, kredyt refinansowy bywa pomocny w momencie, w którym kredytobiorca wpada w tarapaty finansowe i nie jest w stanie dalej regulować zobowiązania w dotychczasowej postaci.

Refinansowanie kredytu: na co warto zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na kredyt refinansowy, dobrze zastanów się, czy w ogóle taka opcja jest w Twoim przypadku opłacalna oraz wnikliwie przeanalizuj dostępne propozycje w kontekście ich rentowności. Co, między innymi, dobrze jest mieć na uwadze? Własne potrzeby: czego oczekujemy po kredycie refinansowanym i na czym najbardziej nam zależy?

Poza tym, należy pamiętać o porównaniu warunków spłaty dotychczasowego kredytu i kredytu refinansowego oraz zestawieniu ze sobą całkowitych kosztów obu kredytów. Nie zapominajmy, że refinansowanie kredytu może być związane z dodatkowymi kosztami, na przykład w postaci prowizji, jaką klient będzie musiał uiścić na rzecz banku. Rzecz jasna, to nie wszystkie kwestie, jakie należy przeanalizować zanim podejmiemy decyzję, by starać się o kredyt refinansowy.

PODSUMOWUJĄC: wiemy już, czym jest kredyt refinansowy. Nie traktujmy go jednak, jako uniwersalnego remedium na nasze problemy ze spłatą dotychczasowego zobowiązania, wręcz przeciwne, dobrze się zastanówmy, czy w naszej sytuacji zamiana jednego kredytu na drugi będzie zasadna i wnikliwie przeanalizujmy dostępne oferty.