Zdolność kredytowa – co to jest i jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa to pojęcie obrazujące finansowe możliwości osoby starającej się o kredyt. Zdolność kredytowa jest więc odpowiedzią na pytanie: czy potencjalnego kredytobiorcę jest stać na takie zobowiązanie. Banki biorą pod uwagę szereg czynników, m.in.: wysokość dochodów, liczbę dzieci itp.

Planując rozpoczęcie starań o otrzymanie kredytu, przed oczami zazwyczaj staje nam widmo zdolności kredytowej i nasuwa się naturalne skądinąd pytanie – czy w naszym przypadku jest ona wystarczająca, by otrzymać kredyt w pożądanej wysokości? Od czego zależy zdolność kredytowa? Spróbujmy nieco rozjaśnić tę kwestię.

Definicja zdolności kredytowej

Zacznijmy od fundamentalnego zagadnienia – co to jest zdolność kredytowa? Pojęcie to odnosi się do finansowych możliwości danego klienta w kontekście kredytu, o który się ubiega. Mówiąc prościej, zdolność kredytowa pokazuje, czy jest nas na ten kredyt po prostu stać. Obliczanie zdolności kredytowej przez banki to niezwykle istotny element starań o otrzymanie kredytu, dlatego warto wiedzieć, od jakich czynników jest ona uzależniona.

Jak banki liczą zdolność kredytową?

Ocena zdolności kredytowej opiera się na wartościach, dzięki którym bank oblicza czy udzielenie kredytu w określonej wysokości jest uzasadnione. Należą do nich między innymi:

  • Osiągane przez nas przychody. Badanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy nie może pominąć tej kwestii. Jednocześnie, należy pamiętać, że przychody są rozpatrywane w odniesieniu do stałych wydatków, które musimy ponosić.
  • Wiarygodność kredytowa. Sprawdzanie zdolności kredytowej może obejmować analizę kredytowej „przeszłości” klienta.
  • Parametry kredytu, o który ubiega się klient.
  • Posiadanie dzieci.
  • Piastowana posada oraz forma zatrudnienia. Liczenie zdolności kredytowej może opierać się również na tych przesłankach, bowiem często duże znaczenie ma fakt prowadzenia własnej firmy lub rodzaj umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni w naszym miejscu pracy.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Wnioskując o kredyt lub planując podjęcie podobnych kroków, zazwyczaj zastanawiamy się, jak wygląda nasza zdolność kredytowa. Czy jest szansa, żeby orientacyjnie określić ją samodzielnie? Jak obliczyć zdolność kredytową? W tym celu można skorzystać z gotowych kalkulatorów kredytowych, które wymagają uzupełnienia określonych danych, na podstawie których dokonywane są wyliczenia. To bardzo prosty sposób, jaki może okazać się cennym źródłem informacji. Naturalnie, ostateczne wyniki obliczeń zależą od konkretnego banku.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa to szczególnie istotny temat w przypadku kredytu hipotecznego. W związku z tym, jeśli jesteśmy zainteresowani tym, na jakim poziomie przypuszczalnie kształtuje się ona w naszym przypadku, również możemy skorzystać z dedykowanych kredytom hipotecznym kalkulatorów kredytowych. W odniesieniu do kredytów hipotecznych duże znaczenie dla zdolności kredytowej może mieć między innymi czas, na jaki planujemy zaciągnąć podobne zobowiązanie czy to, jak wiele osób jest przez nas utrzymywanych.

Podsumujmy – zdolność kredytowa odzwierciedla możliwości danej osoby w zakresie regulowania należności wynikających z otrzymania konkretnego kredytu. Składa się na nią wiele czynników, a bank dokonuje w tym zakresie indywidualnych obliczeń.