Co to jest promesa kredytowa?
Spis treści
Promesa kredytowa to zaświadczenie wydawane przez bank, informujące o zdolności kredytowej danego klienta, a także stanowiące potwierdzenie, iż w przypadku spełnienia określonych warunków, zostanie mu przyznany kredyt. Jaką formę przyjmuje? Ile kosztuje jej wydanie? A przede wszystkim, komu jest potrzebna? Zapoznaj się z poniższym wpisem, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat promesy kredytowej.
Jaki jest cel wydawania promesy kredytowej?
Głównym założeniem wydawania tego rodzaju dokumentu jest określenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, a co za tym idzie – potwierdzenie, że otrzyma on odpowiedni rodzaj finansowania, przy spełnieniu odpowiednich warunków.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że promesa wydawana przez bank nie zawsze jest wiążąca i może się zdarzyć, że wstępna zgoda na finansowanie ulega zmianie oraz cofnięciu.
Wpływ na taki stan rzeczy może mieć: zmiana sytuacji samego kredytobiorcy (np. pojawienie się negatywnych informacji w bazach BIK, BIG czy KRD) lub działania całkowicie od niego niezależne (indywidualna decyzja banku bądź zmiany w prawie).
Koszt i warunki uzyskania promesy kredytowej
Banki cały czas prześcigają się w dostarczaniu coraz wyższego poziomu usług, coraz lepiej dopasowanych do indywidualnych wymagań samych klientów.
Trend ten nie ominął również działań związanych z wydawaniem promesy kredytowej. Niegdyś była ona mało popularnym dokumentem, za którego wydanie należało uiścić opłatę, której wysokość mogła wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Obecnie jest to zaświadczenie wydawane całkowicie za darmo.
Promesa kredytowa – dla kogo?
Zaświadczenie wykorzystywane jest najczęściej przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości. Promesa jest dokumentem wystawianym przyszłemu kredytobiorcy, jednak właściwym jej adresatem jest zazwyczaj osoba trzecia.
Mowa tutaj o firmach bądź osobach zajmujących się sprzedażą nieruchomości. Często to właśnie one żądają przedstawienia przez klienta promesy kredytowej – będącej swego rodzaju zabezpieczeniem, że będzie posiadał on środki na potrzeby przyszłej transakcji.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat promesy kredytowej?
Dokument ten wydawany jest na okres 30 dni. Po ich upływie traci ważność i należy starać się o wydanie kolejnego (jeśli nadal istnieje taka potrzeba).
Brak zgodny na jego wydanie nie jest równoznaczny z brakiem możliwości otrzymania kredytu. Jeżeli jeden bank odmawia – warto spróbować swoich sił także w innych instytucjach.