Czyszczenie BIK: jak wyczyścić BIK i kiedy to w ogóle możliwe?
Spis treści
Przygotowując wniosek kredytowy, analizując swoje szansęena pozytywną decyzję, często zastanawiamy się, jaki wpływ będą miały na nią informacje z BIK. Co to jest BIK? BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które zbiera i przechowuje dane dotyczące kredytów, pożyczek itp. To, jaki obraz naszej osoby się z nich wyłania, może decydować o odpowiedzi banków, dlatego warto zadbać o naszą historię kredytową w BIK. Jeśli wiemy, ze nie jest ona bez skazy, zastanawiamy się, jak „oczyścić” BIK. Czy istnieje taka opcja? Co zrobić, jeśli sen z powiek spędza nam zła historia w BIK?
„Czyszczenie” BIK z nieaktualnych danych
Czyszczenie historii BIK nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że nie możemy usunąć niewygodnych dla nas danych bez uzasadnienia. Co to oznacza? Usunięcie danych z BIK może nastąpić, o ile były one nieaktualne lub niezgodne z prawdą. Właśnie dlatego warto regularnie sprawdzić siebie w BIK i kontrolować swoją sytuację finansową.. Korzystając z Raportu BIK można bowiem dopatrzyć się ewentualnych nieprawidłowości i szybko zareagować. W takiej sytuacji jak najbardziej możliwe jest samodzielne „czyszczenie” BIK. Co trzeba zrobić? Wbrew pozorom, kontaktując się z Biurem Informacji Kredytowej nic nie wskóramy. BIK nie może zmieniac informacji, które otrzymał z instytucji finansowych. Poprawek może dokonać jedynie podmiot będący źródłem niepoprawnych powiadomień, dlatego to właśnie tam należy się zgłosić i poprosić o ich modyfikację. Często padają pytania: ile kosztuje czyszczenie BIK-u? Wspomnieliśmy, że o likwidację mylnych danych możemy ubiegać się samodzielnie, dlatego nie ma konieczności korzystania z pomocy firmy, które proponują realizację podobnych zadań.
Kredytowe zaległości – jak długo widnieje się w BIK?
Jak długo widnieją w BIK informacje o nieprawidłowym regulowaniu zobowiązań? Pięć lat od momentu ich spłatyale – uwaga! – dotyczy to tylko tych kredytów, w przypadku których nie wywiązywaliśmy się z ustalonych terminów (zwłoka przekroczyła 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostaliśmy poinformowani o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu. Przykład: zaciągnęliśmy kredyt gotówkowy i raty uiszczaliśmy z opóźnieniem co najmniej 60 dni. W takiej sytuacji, nawet jeśli spłaciliśmy cały kredyt, i tak musimy czekać pięć lat na wycofanie danych z BIK.
Jak zostać wykreślonym z BIK?
Wiemy już co nie co o tym, jak wygląda proces usuwania informacji z Biura Informacji Kredytowej. Wiele osób zastanawia się jednak: jak się wypisać z BIK? Jeśli tak, to w takim razie – jak zniknąć z BIK i czy to rozsądne posunięcie? Jeżeli w BIK widnieją wyłącznie informacje o poprawnie regulowanych kredytach, w przypadku których całość należności została już przez Ciebie uiszczona, wówczas masz prawo do tego, by odebrać udzielone wcześniej przyzwolenie na przetwarzanie danych, które ich dotyczą. Wtedy informacje na temat tych konkretnych kredytów znikną z BIK, a razem z nimi również informacje o Tobie. Wyjaśniliśmy już sobie, jak wymazać się z BIK i kiedy jest to możliwe. Pozostaje więc pytanie: czy warto? Należy pamiętać, że dobra historia kredytowa prezentowana w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo ważna dla banków i niekiedy stanowi jeden z czynników rzutujących na podejmowaną decyzję kredytową. W związku z tym, dobrze jest zatroszczyć się o to, by korzystne informacje na nasz temat pozostały w BIK.
Podsumujmy: czyszczenie negatywnej historii kredytowej może się odbyć, ale tylko w odniesieniu do danych widniejących w Biurze Informacji Kredytowej, które są niezgodne ze stanem faktycznym. Warto dbać o swoją historię w BIK i na bieżąco ją kontrolować, by być w stanie wychwycić takie niescisłowści. Skuteczne czyszczenie BIK w podobnych uwarunkowaniach można przeprowadzić samodzielnie i zadbać o wykreślenie danych z BIK, które nie są aktualne i tym samym mogą nam psuć historię kredytową.