Czy banki udzielają kredytów bez sprawdzania klienta w BIK?

Masz świadomość tego, że Twoja historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) jest daleka od ideału? Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie jesteś w związku z tym na straconej pozycji, jako kredytobiorca? A może masz nadzieję, że bank nie sprawdzi Cię w BIK przed pozytywnym rozpatrzeniem wniosku kredytowego? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie kompendium wiedzy na ten temat.

Kredyt w banku i BIK: nierozerwalna para?

Postawmy sprawę jasno: sprawdzanie w BIK jest stałym elementem procedur bankowych. W rezultacie nie ma więc żadnej szansy na to, że ukryjesz kiepski BIK. To prowadzi do prostego wniosku – warto dbać o to, jak przedstawia się nasz „wizerunek” w Biurze Informacji Kredytowej i rozsądnie podchodzić do swoich zobowiązań. Terminowe spłacanie kredytu to absolutny priorytet.

czy można wziąć kredyt bez bik

Zła historia kredytowa w BIK – czy mam szansę na kredyt?

Wiesz już, że bank sprawdzi Cię w BIK jeśli wnioskujesz o kredyt. Słaba historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej może być powodem, dla którego bank zdecyduje się na odrzucenie Twojego wniosku kredytowego, ale UWAGA – fakt, że nie posiadasz nieposzlakowanej historii w BIK-u nie musi od razu eliminować Cię z grona potencjalnych kredytobiorców. W tym przypadku bowiem wiele zależy od tego, jak ona się ostatecznie przedstawia. Istotny jest, między innymi, charakter zaległości w regulowaniu zobowiązania, na przykład: jak duża była to kwota i jaki okres obejmowała, czy zwłoka była niewielka, czy może jednak dopuściłaś(eś) się poważniejszych zaniechań. Ostateczna decyzja zależy od banku, dlatego to, jak zostanie potraktowany Twój wniosek kredytowy to kwestia wysoce indywidualna.

Co warto zapamiętać? Po pierwsze: nie ma możliwości, by bank nie sprawdził Cię w Biurze Informacji Kredytowej, jeśli starasz się o kredyt. Po drugie, nawet jeśli Twoja historia kredytowa w BIK nie jest nieskazitelna, nie oznacza to, że automatycznie nie masz szans na kredyt w banku. Jest to uzależnione, między innymi, od podejścia konkretnego banku oraz szczegółów naszej historii w BIKu.