Co zrobić, by „Twój BIK” prezentował się korzystniej?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz pozytywnie wpłynąć na swój „wizerunek” w BIK. Najpierw jednak spróbujmy sobie wyjaśnić, dlaczego właściwie warto dbać o informacje, jakie na Twój temat znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej? Musisz pamiętać, że są one istotne dla banku podczas rozpatrywania wniosku kredytowego, który złożyłaś(eś). Co dalej?

Po pierwsze: zachowaj rozsądek! Jeżeli masz w planach zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu, zastanów się, czy Cię na to stać i w jaki sposób będziesz regulować kolejne raty, jeśli na Twojej drodze pojawią się nieprzewidziane wydarzenia: utrata pracy, choroba itp. Ponadto, trzymaj pieczę nad swoimi zobowiązaniami kredytowymi i rzetelnie pilnuj kolejnych terminów spłaty.

Po drugie: nie figurujesz w BIK? Jeżeli BIK nie posiada informacji na Twój temat, udzielenie Ci kredytu jest dla banku działaniem po omacku, co ostatecznie może doprowadzić nawet do odrzucenia Twojego wniosku kredytowego. Rozwiązanie? Spróbuj „pokazać się” w BIK i skorzystaj z produktów, dzięki którym dane o Tobie spłyną do Biura Informacji Kredytowej: kup coś na raty, zdecyduj się na kartę kredytową itp. Uwaga – nie musimy Ci chyba przypominać, że spłata zaciągniętego zobowiązania powinna przebiegać prawidłowo?

wizerunek w bik

Po trzecie: sprawdź, czy wszystkie Twoje dane, jakimi dysponuje BIK są poprawne. Znalazłaś(eś) błąd? Skontaktuj się z instytucją, która udostępniła nieprawidłowe informacje. Nie chcesz chyba, by jakiekolwiek przekłamanie miało wpływ na Twoje szanse otrzymania kredytu, prawda?

Po czwarte: unikaj składania dużej liczby wniosków kredytowych w niewielkich przerwach czasowych. Pamiętaj, że takie postępowanie może w negatywny sposób oddziaływać na Twoją ocenę punktową. Dodatkowo, nie bierz na swoje barki kredytów w niewielkich odstępach czasowych. Dla banku jest to bowiem jasny sygnał, że często się zadłużasz.

Po piąte: postaraj się nie doprowadzać do sytuacji, w których posiadasz wiele zadłużeń kredytowych w tym samym czasie. Zachowaj umiar w swoich kredytowych perypetiach i pamiętaj, że każdy kredyt to poważne zobowiązanie.

PODSUMOWUJĄC: warto zatroszczyć się o to, jakie informacje o nas posiada Biuro Informacji Kredytowej oraz podjąć starania, by nasz „wizerunek” w BIK prezentował się bardziej atrakcyjnie. Dlaczego? Dane na Twój temat, którymi dysponuje BIK są bardzo istotne z punktu widzenia banków i mogą wywierać wpływ na to, w jaki sposób będziemy przez nie postrzegani.