Czy banki i firmy pożyczkowe udostępniają BIK informacje na temat klientów?
W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy sobie, czym właściwie jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz jaki wpływ może mieć na sytuację potencjalnego kredytobiorcy. Wiemy już, że BIK to „magazyn” informacji na temat historii kredytowych osób, ale skąd właściwie te dane się biorą? Czy banki i firmy pożyczkowe udostępniają BIK informacje na temat swoich klientów? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Po pierwsze: dostęp do danych, jakie są zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej mają wyłącznie te podmioty finansowe, które współpracują z BIK na zasadzie wzajemności (sprawdzają historię przed udzieleniem kredytu – a następnie regularnie przekazują informację o spłacie kolejnych rat)
Po drugie: BIK współpracuje z 90% firm pożyczkowych (w tym ze wszystkimi firmami udzielającymi pożyczek online). Firmy pożyczkowe również współpracują z BIK na zasadzie wzajemności, czyli zarówno pobierają informacje o swoich klientach, jak i raportują do BIK regularność spłat. Warto również zaznaczyć, że z BIK współpracuje z całym sektorem bankowym.
Po trzecie: firma pożyczkowa, która nie sprawdza klientów w BIK ponosi duże ryzyko. Dlaczego? W takiej sytuacji pożyczkodawca nic nie wie na temat historii kredytowej danego klienta, pożycza mu pieniądze „w ciemno”, w związku z tym musi liczyć się z możliwością nierzetelnego regulowania zobowiązania lub braku spłat.
PODSUMUJMY: w Biurze Informacji Kredytowej gromadzone są dane pochodzące, między innymi, od banków (komercyjnych i spółdzielczych), firm pożyczkowych oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych (SKOK). Dlaczego warto wiedzieć kto i jakie informacje udostępnia BIK? Ta wiedza może okazać się bardzo istotna, jeśli chcemy rozsądnie, rzetelnie i odpowiedzialnie budować obraz swojej osoby w Biurze Informacji Kredytowej i tym samym oddziaływać na to, w jaki sposób postrzegają nas podmioty współdziałające z BIK, na przykład banki.
Należy pamiętać, że informacje, jakimi na nasz temat dysponuje BIK mogą zadecydować nawet o tym, czy dany bank zdecyduje się na udzielenie nam kredytu. „Wizerunek” w Biurze Informacji Kredytowej może mieć wobec tego wpływ na naszą przyszłość, jako klientów zainteresowanych korzystaniem z kredytów.