BIK nie posiada informacji na mój temat: jakie mogą być tego konsekwencje?

Nigdy nie brałaś(eś) kredytu, nie miałaś(eś) karty kredytowej lub nie spłacałaś(eś) rat za jakikolwiek sprzęt? Biuro Informacji Kredytowej milczy na Twój temat, a Ty zastanawiasz się, czy ten fakt działa z korzyścią dla Twojej sytuacji, jako przyszłego kredytobiorcy? Może wręcz przeciwnie – brak informacji w BIK będzie miał dla Ciebie negatywne konsekwencje? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Dlaczego historia kredytowa w BIK jest tak istotna?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją powołaną do życia w celu zbierania i przekazywania uprawnionym podmiotom danych na temat historii kredytowych klientów. Jeżeli składasz w banku lub firmie pożyczkowej wniosek kredytowy, instytucja sprawdza, jakie informacje o Tobie posiada BIK.  W jakim celu to robi?

Wyjaśnijmy to sobie na konkretnym przykładzie: dwóch kolegów prosi Cię o pożyczkę, kolegę numer 1 znasz od dawna, w przeszłości już kilka razy pożyczałaś(eś) mu pieniądze i zawsze były one oddawane w terminie, bez żadnych opóźnień, z kolei kolegę numer 2 poznałaś(eś) jakiś czas temu i to miałaby być jego pierwsza pożyczka, więc zupełnie nie wiesz, czego możesz się spodziewać. Komu chętniej udzielisz pożyczki? To oczywiste – na lepszej pozycji znajduje się kolega numer 1. W takiej samej sytuacji jest bank. Proste, prawda?

nie ma mnie w bik

Nie figuruję w BIK: co to dla mnie oznacza?

Jeżeli BIK nie dysponuje żadnymi danymi na Twój temat, bank nie jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób traktujesz swoje zobowiązania kredytowe, czy spłacasz je rzetelnie, czy może podchodzisz do nich niefrasobliwie i nieodpowiedzialnie. Pożyczenie Ci pieniędzy jest więc dla banku ryzykiem i wielką niewiadomą. W związku z tym, istnieje szansa, że brak historii kredytowej w BIK może zaowocować odrzuceniem Twojego wniosku kredytowego, chociaż oczywiście otrzymanie w takiej sytuacji kredytu nie jest niemożliwe.

Jak poprawić swoją sytuację?

Jeżeli chcesz, by BIK dysponował danymi na Twój temat, rozwiązaniem jest korzystanie z produktów, dzięki którym do Biura Informacji Kredytowej spłyną odpowiednie informacje. W praktyce możesz na przykład zaopatrzyć się w kartę kredytową i skrupulatnie kontrolować uiszczanie zadłużenia – wszystko musi odbywać się terminowo, w przeciwnym razie, Twoja świeżo nabyta historia w BIK nie będzie się przedstawiała atrakcyjnie, a tego chyba nie chcesz, zgadza się? Jednocześnie jednak staraj się nie wykorzystywać całego limitu, jaki jest dostępny na Twojej karcie. Przede wszystkim jednak musisz bardzo rozsądnie podchodzić do zobowiązań finansowych, jakie bierzesz na swoje barki i nie porywać się od razu z przysłowiową motyką na słońce.