Kredyt odnawialny a debet: dlaczego te dwa pojęcia nie są tożsame?

Dotychczas byliście przekonani, że to jedno i to samo? Błąd! Debet na koncie i kredyt odnawialny to dwa zupełnie odmienne rozwiązania. Na jakiej zasadzie funkcjonuje rachunek bankowy z debetem? Jak przebiega spłata kredytu odnawialnego? Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podobne rozwiązanie? Dzisiaj wyjaśnimy sobie, na czym w praktyce polega różnica pomiędzy debetem a kredytem odnawialnym.

Debet: co to jest?

Zacznijmy od podstaw: debet to pewna kwota pieniędzy, jaka może zostać pożyczona nam przez bank w ramach naszego konta. Z środków debetu korzystamy w sytuacji, kiedy wyczerpiemy własne fundusze dostępne na tym koncie. Pamiętaj, że debet nie jest darmowy! Jednym z kosztów, jakie należy mieć na uwadze jest oprocentowanie debetu.

Czy debet może dostać każdy? Nie! Bank pożycza nam swoje pieniądze, dlatego musi mieć pewność, że będziemy w stanie bez problemu uregulować zobowiązanie. Istotne znaczenie ma Twoja zdolność kredytowa. Czy warto decydować się na debet? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale dodatkowe środki dostępne na naszym koncie bankowym mogą okazać się pomocne, na przykład jeśli na naszej drodze nagle pojawią się pilne, ale nieprzewidziane wydatki. Należy jednak mieć świadomość tego, że debet wymaga od nas rozsądnego podejścia, jest to w końcu pewna forma zadłużenia.

Kredyt odnawialny: definicja

Co to jest kredyt odnawialny? Można śmiało stwierdzić, że to pewnego rodzaju kredyt w koncie, ponieważ kredyt odnawialny zostaje klientowi przyznany w ramach jego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Na czym polega kredyt odnawialny? Przyjmijmy, że Twoja zdolność kredytowa pozwoliła Ci na otrzymanie kredytu odnawialnego w kwocie 10 000 zł. Każdy wpływ na Twój rachunek oznacza spłatę zaciągniętego kredytu, oczywiście do poziomu kwoty wpływu.

Przykładowo: na Twoim koncie dostępna była kwota 13 000 zł, z czego 3000 zł to Twoje prywatne pieniądze, natomiast 10 000 zł to środki kredytu odnawialnego. Kupiłeś nowy telewizor, który kosztował 7000 zł, co oznacza, że wykorzystałeś 4000 zł kredytu odnawialnego. Jeżeli następnie na Twoje konto spłynie 6000 zł, limit zostanie spłacony, a ty ponownie będziesz mógł korzystać z całej sumy, czyli 10 000 zł. Proste, prawda? Jednak, jeśli na Twoje konto wpłynęłoby tylko 2000 zł, to właśnie taka suma zostanie spłacona w ramach limitu, co oznacza, że do dyspozycji miałbyś tylko 8000 zł kredytu odnawialnego.

Wiemy już, jak działa kredyt odnawialny. Warto pamiętać, że umowa pomiędzy bankiem a właścicielem konta, która dotyczy kredytu odnawialnego, zawierana jest na określony czas, często na 12 miesięcy. Konto z kredytem odnawialnym: o czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na podobny krok? O kosztach!

Kredyt odnawialny – odsetki: co warto wiedzieć? Kredyt odnawialny jest oprocentowany, ale uwaga: odsetki są naliczane wyłącznie od tej sumy, którą spożytkujesz. W przypadku powyższego przykładu, bank naliczyłby odsetki od 4000 zł. Analizując koszty, należy mieć na uwadze również, między innymi, prowizję banku. Oczywiście, zarówno w przypadku debetu, jak i kredytu odnawialnego, to nie jedyne koszty, jakie należy mieć na względzie.

debet a kredyt odnawialny

Różnica debetu i kredytu – o czym warto pamiętać?

Debet a kredyt odnawialny: mogłoby się wydawać, że oba rozwiązania są bardzo podobne, ale pomiędzy nimi istnieje również całe spektrum różnic. Jakich? Po pierwsze, podstawowe znaczenie ma kwota, na jaką opiewa debet oraz kredyt odnawialny. W tym ostatnim przypadku jest ona zwykle większa – warto wziąć to pod uwagę, jeśli jesteśmy zainteresowani którymś z tych produktów. Po drugie, kredyt odnawialny oraz debet spłaca się w zupełnie odmienny sposób, o czym również należy pamiętać. Obu terminów absolutnie nie można używać zamiennie.

Debet czy kredyt: co wybrać?

Kredyt odnawialny: czy warto? A może lepszym rozwiązaniem będzie debet? Na którą opcję się zdecydować? Priorytetową kwestią są nasze potrzeby. Jeśli wiemy, że zwykle będziemy potrzebować większej kwoty, pod uwagę możemy wziąć kredyt odnawialny. W odwrotnej sytuacji – debet. UWAGA: podejmując ostateczną decyzję, zwróć uwagę na koszty debetu oraz kredytu odnawialnego oraz formę spłaty zobowiązania.

REASUMUJĄC: Kredyt odnawialny i debet to dwa odmienne pojęcia. Kredyt odnawialny zwykle opiewa na większą kwotę, w odróżnieniu od debetu. Oba rozwiązania różnią się również pomiędzy sobą, między innymi, formą spłaty zadłużenia oraz kosztami.