Co to jest debet? To musisz wiedzieć na jego temat!

Debet pojawia się na naszym koncie, gdy wypłacimy więcej pieniędzy niż na nim było. Inaczej mówiąc są to środki pieniężne, jakie w ramach konta bankowego mogą zostać nam pożyczone przez bank. Wysokość debetu może być zdeterminowana, m. in. zdolnością kredytową właściciela konta, jednak najczęściej są to relatywnie małe sumy. Decydując się na to rozwiązanie na uwadze należy mieć koszty debetu.

Nie masz pojęcia na czym właściwie polega debet? A może coś już na jego temat słyszałeś(aś), ale nie do końca wiesz na czym polega cały mechanizm? Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy krótką „ściągę”!

Debet: definicja

Zacznijmy od tego, na jakich zasadach funkcjonuje debet w banku? Czym jest debet na koncie? Co w praktyce oznacza konto z debetem? Bank, w ramach Twojego konta, pożycza Ci określoną kwotę pieniędzy, którą możesz wykorzystać, jeśli spożytkowałeś już własne środki. Najprościej rzecz ujmując, debet to ujemne saldo na koncie. Przykładowo: na koncie masz 1500 zł plus 500 zł debetu, co oznacza, że możesz skorzystać z sumy 2000 zł, ale na debet „wejdziesz” dopiero po wydaniu własnych 1500 zł. Spłata debetu jest realizowana od razu, jeżeli na Twoje konto, w ramach którego działa debet, wpłyną jakiekolwiek fundusze, rzecz jasna, do wysokości kwoty, jaka zasiliła konto.

Konto bankowe z debetem: na co warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na debet?

Oczywiście, jedną z podstawowych kwestii, jakie należy szczegółowo przeanalizować są koszty, które będzie generował debet w koncie. Priorytetowe znaczenie ma między innymi oprocentowanie debetu, ewentualna prowizja bankowa itp. Zanim złożysz wniosek o debet na koncie, zastanów się czy jesteś na to gotowy(a): to znaczy, czy rozsądnie podejdziesz do dodatkowych środków. Rachunek z debetem może bowiem kusić właściciela do realizowania niezaplanowanych transakcji. Z drugiej strony jednak, konta z debetem mają szansę okazać się pomocne w sytuacji, kiedy czekają nas niespodziewane wydatki, a my nie dysponujemy wystarczającym zapleczem finansowym.

czym jest debet

Debet czy karta kredytowa?

Co będzie dla nas lepsze, konto osobiste z debetem czy karta kredytowa? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Rachunek bankowy z debetem może okazać się pewnego rodzaju buforem finansowym, jeśli do końca miesiąca zostało jeszcze kilka dni, ale nasz konto zaczyna świecić pustkami. Karta kredytowa z kolei bywa niezbędna przy realizacji niektórych transakcji internetowych.

REASUMUJĄC: debet to środki, które w ramach Twojego konta bankowego pożycza Ci bank. Na wysokość debetu wpływać może zdolność kredytowa klienta. Debet zwykle opiewa na stosunkowo niewielkie kwoty. Sposób starania się o kredyt jest uzależniony od oczekiwań banku, w którym posiadasz konto. Pamiętaj, że debet nie jest darmową pożyczką! Wśród potencjalnych kosztów debetu należy wymienić, między innymi, jego oprocentowanie czy prowizję za przyznanie debetu.