Co to jest pożyczka odnawialna i czy warto z niej skorzystać?

Pożyczka odnawialna to rodzaj pożyczki, w ramach której pożyczkobiorca „otrzymuje” na własny użytek (w konkretnym okresie) określoną kwotę pieniędzy (w zależności, m.in. od swojej zdolności kredytowej) i może z niej korzystać w dowolnie wybranych momentach. Definiując pożyczkę odnawialną należy podkreślić, jak sama nazwa wskazuje, jej „odnawialność”.

Zdarza się, że jesteśmy postawieni w sytuacji bez wyjścia i pilnie potrzebujemy pieniędzy. Co wtedy? Często decydujemy się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Alternatywą może być tak zwana pożyczka odnawialna. Na czym właściwie polega to rozwiązanie? Czy warto się na nie zdecydować? Dlaczego? Na co dobrze jest zwrócić uwagę zawierając umowę pożyczki odnawialnej?

Pożyczka odnawialna – definicja

Pożyczka odnawialna opiera się na prostej zasadzie działania: klient otrzymuje na swój użytek (w określonym czasie) konkretną sumę środków pieniężnych. To, jak wysoka będzie to suma jest zdeterminowane chociażby przez posiadaną zdolność kredytową. Cechą charakterystyczną pożyczek tego rodzaju jest ich „odnawialność”. Decydując się na podobne rozwiązanie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę między innymi na to, w jakim czasie, jakiej wysokości itp. należy dokonywać kolejnych spłat pożyczki (nasza obowiązkowość w tym względzie jest bardzo ważna dla posiadanej historii kredytowej) oraz jaka jest wysokość oprocentowania, RRSO, prowizji czy na jakiej zasadzie oprocentowanie jest naliczane. W przypadku pożyczek odnawialnych, bardzo często odsetki obowiązują tylko od tej sumy, jaka została przez klienta użyta.

Rzecz jasna, pożyczki odnawialne są obwarowane szeregiem warunków, które ściśle wiążą się z ofertą danego pożyczkodawcy, dlatego mogą mieć one odmienny charakter, bazować na innych regułach i niezbędne jest szczegółowe przeanalizowanie każdej propozycji oraz drobiazgowe przestudiowanie umowy. Trzeba też dokładnie sprawdzić wiele czynników, na przykład, ile właściwie ostatecznie będzie nas kosztowało korzystanie z podobnego rozwiązania, jakie są całkowite koszty pożyczki i od czego tego rodzaju koszty są uzależnione.

Zalety pożyczki odnawialnej

Kiedy warto rozważyć podjęcie podobnego zobowiązania? W jakich sytuacjach pożyczka odnawialna ma szansę rzeczywiście się sprawdzić? Na przykład w momencie, w którym wiemy, że niewielkie kwoty będą nam potrzebne przez określony czas. Zawsze jednak trzeba trzeźwo ocenić własne możliwości finansowe dotyczące spłaty podobnego zobowiązania oraz dokładnie zapoznać się z umową oraz warunkami pożyczki. Dużą zaletą pożyczek odnawialnych jest również możliwość redukcji ewentualnych formalności.

Zapamiętajmy: pożyczka odnawialna to szczególny rodzaj pożyczki, który znajdziemy zarówno w ofercie banków, jak również firm pozabankowych. Decydując się na podjęcie podobnego zobowiązania należy starannie przeanalizować szereg czynników, między innymi oferowane warunki, całkowite koszty pożyczki oraz własną sytuację finansową.