Co to jest RRSO i jak to obliczyć?

Starając się o kredyt, często stajemy przed pojęciami, o których słyszymy po raz pierwszy, co niekiedy może potęgować nasze zagubienie i dezorientację. Bywa, że zastanawiamy się, jak obliczyć rzeczywiste koszty kredytu, nie wiemy czym różni się kredyt od pożyczki lub nie mamy pojęcia, że zdolność kredytowa to wcale nie to samo, co wiarygodność kredytowa. Jednym z terminów, którego znaczenie powinno być dla nas bardzo istotne jest RRSO. Co to jest i dlaczego jest tak ważne?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – definicja

Spróbujmy w prostych słowach wyjaśnić sobie: co to znaczy RRSO? RRSO to nic innego, jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Warto pamiętać, że stanowi ona niezwykle przydatny instrument, który został skonstruowany z myślą o konfrontowaniu poszczególnych kredytów. Co w takim przypadku obejmuje RRSO? Koszty kredytu, między innymi:

• prowizję

• obowiązujące oprocentowanie nominalne kredytu

• ubezpieczenia

Należy zaznaczyć, że na RRSO oddziałuje również wartość pieniądza w czasie.

Jak obliczyć RRSO?

Obliczanie RRSO nie jest łatwym zdaniem, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają doświadczenia i profesjonalnego przygotowania. Istnieje specjalny wzór na RRSO, jednak jest on dość zawiły, dlatego należy pytać kredytodawcę o wyliczenie RRSO i jego wysokość. RRSO można wstępnie obliczyć również przy pomocy dedykowanych temu kalkulatorów internetowych, chociaż oczywiście zawsze trzeba oczekiwać, że taka informacja zostanie przekazana przez bank. Jeżeli zaciągasz kredyt konsumencki, kredytodawca musi podać wysokość RRSO.

jak obliczyć rrso

Wiemy już, czym właściwie jest RRSO, zastanówmy się teraz – jak posługiwać się tym wskaźnikiem, żeby rzeczywiście był użyteczny. RRSO na jednakowym poziomie wcale nie musi oznaczać, że koszty kredytów również będą takie same, a mniejsze RRSO nie za każdym razem jest tożsame z tańszym kredytem. Warto mieć to na uwadze! Bardzo trudno jest podać przykład jak obliczyć RRSO, ponieważ wskaźnik jest ściśle związany z kosztami indywidualnego kredytu.

Zapamiętajmy: RRSO to wskaźnik, który ma nam ułatwiać porównywanie kredytów, jednak warto pamiętać, że posiada on pewne ograniczenia i najważniejsza jest jego prawidłowa interpretacja. Nie zawsze mniejsze RRSO oznacza, że kredyt będzie tańszy. Zawsze należy pytać o RRSO w bankach.