Co to jest limit kredytowy w koncie i na jakiej zasadzie działa?

Limit kredytowy w koncie bankowym to określona kwota dodatkowych środków pieniężnych, które bank prowadzący dany rachunek pożycza  właścicielowi rachunku. Pieniądze spływające na konto regulują potencjalne zadłużenie. Limit kredytowy jest oprocentowany i udzielany jest na konkretny czas.

Okresowy brak pieniędzy to sytuacja, która niestety może przydarzyć się każdemu. Nieprzewidziane wydatki, problemy finansowe czy po prostu chęć zakupu czegoś, na co w danym momencie nie mamy wystarczających środków – w takich momentach często sięgamy po rozwiązania, jakimi są kredyty lub pożyczki. Do wyboru mamy również limit kredytowy na koncie. Co to jest? Na czym polega korzystanie z podobnych limitów? Czy warto to robić?

Limit kredytowy w koncie – definicja

Limit kredytowy w rachunku opiewa na konkretną sumę, która jest dostępna do użytkowania na koncie danego klienta. Co oznacza, że warunkiem niezbędnym jest bycie właścicielem rachunku w określonym banku. Warto pamiętać, że z tych pieniędzy można korzystać w określonym czasie, wszystko zależy od warunków umowy. Bardzo istotną kwestią jest również oprocentowanie limitu kredytowego, co ciekawe, odsetki w przypadku tego rodzaju limitów obowiązują wyłącznie od użytej sumy. Należy podkreślić, że limit kredytowy nie jest pojęciem tożsamym z debetem. To zupełnie dwa odmienne terminy. Pieniądze, jakie trafiają na nasze konto, w ramach którego limit kredytowy jest uruchomiony, od razu go regulują (w całości lub części, w zależności od kwoty). Właśnie dlatego, jest to limit odnawialny w rachunku. Co decyduje o wysokości limitu kredytowego? To, jaki limit w koncie osobistym będziemy mogli otrzymać jest ściśle uzależnione od posiadanej przez nas zdolności kredytowej. W różnych bankach jest ona różnie oceniana.

 

Limit kredytowy w koncie – co wziąć pod uwagę?

Limit kredytowy na koncie może stać się pewnego rodzaju podporą finansową, zwłaszcza jeśli często zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy pieniędzy, a nie chcemy za każdym razem przechodzić tej samej drogi starania się o kredyt czy pożyczkę. Jakie czynniki powinny mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z konkretnej oferty?

limit kredytowy w koncie

Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi:

• wysokość odsetek, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania)

• prowizję, zarówno jeśli chodzi o udzielenie limitu, jak również jego ewentualne odnowienie

Porównując dostępne oferty limitów kredytowych, należy szczegółowo przeanalizować wszystkie koszty, jakie są z nimi powiązane i zasady ich naliczania. Posiadacz limitu kredytowego sam decyduje o tym, w jaki sposób spożytkuje otrzymane fundusze.

Podsumujmy: limit kredytowy stanowi interesujące rozwiązanie. Można go wykorzystać w sytuacji, kiedy często potrzebujemy wsparcia finansowego, a nie chcemy za każdym razem przechodzić całej procedury przyznawania kredytu. Bardzo ważne jest jednak efektywne zarządzanie zadłużeniem.