Co to jest saldo kredytowe konta osobistego?

Jeżeli chcemy umiejętnie zarządzać naszymi finansami, musimy bliżej poznać kilka istotnych terminów. Dzięki wcześniejszym artykułom wiemy już co to jest saldo konta osobistego. Ale uwaga – czy zdawałeś(aś) sobie sprawę z tego, że rodzajów salda jest kilka i każdy z nich oznacza coś zupełnie innego? Wyróżniamy, między innymi, saldo księgowe, bieżące i dostępne. Dzisiaj z kolei zajmiemy się saldem kredytowym!

Saldo kredytowe: definicja

Co to jest saldo kredytowe? Brzmi tajemniczo? Tymczasem, w praktyce cały mechanizm jest bardzo prosty! Spróbujmy go sobie wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Punktem wyjścia dla naszych rozważań jest saldo bieżące konta osobistego. Załóżmy, że jego wartość to 5000 złotych. Jednocześnie jednak w ramach tego samego konta dysponujemy limitem kredytowym w kwocie 10 000 zł. Korzystając z środków posiadanych na tym koncie kupiliśmy sobie nowy telewizor i zapłaciliśmy 3000 złotych, pobraliśmy z niego kolejne 3000 złotych, a następnie płacąc kartą przypisaną do tego rachunku zrobiliśmy spore zakupy spożywcze na kwotę 300 złotych. Łącznie więc, jak nietrudno obliczyć, wydaliśmy 6300 zł.

Jak wygląda teraz nasz bilans, już po zaksięgowaniu przez bank tych wszystkich transakcji? 8700 zł jest kwotą, którą możemy w dalszym ciągu dysponować, natomiast saldo kredytowe konta osobistego w omawianym przykładzie będzie wynosiło 1300 zł.

 

czym jest saldo kredytowe

REASUMUJĄC: w prawdzie limit kredytowy może okazać się pomocny, jeśli potrzebujemy dodatkowych środków, ale kluczem jest rozsądne dysponowanie funduszami, dlatego warto, między innymi, kontrolować saldo kredytowe konta.