Co to jest saldo dostępne konta osobistego?

Dbasz o swoje finanse, dlatego starasz się rozsądnie analizować „zawartość” własnego konta w banku? Chcesz wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje salda: saldo bieżące, końcowe czy początkowe? Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się dostępne saldo konta? Dzisiaj postaramy się bliżej wyjaśnić sobie ten termin.

Saldo dostępne: co to jest?

Co oznacza pojęcie: saldo dostępne? Dlaczego koniecznie warto je znać? Wyjaśnienie jest bardzo proste! Mówiąc o saldzie dostępnym mamy na myśli fundusze zgromadzone na naszym rachunku bankowym, z których aktualnie rzeczywiście możemy skorzystać.

Na tym jednak nie koniec naszych rozważań! Musimy pamiętać, że saldo dostępne zmienia się w sytuacji, kiedy wykonamy jakąkolwiek transakcję za pośrednictwem naszego konta bankowego lub przypisanej do niego karty, niezależnie od tego czy została ona już zaksięgowana czy bank jeszcze nie zdążył tego zrobić. Co to oznacza?

Załóżmy, że na swoim koncie mieliśmy 10 000 zł, ale pobraliśmy z niego 2000 zł, kupiliśmy nową kanapę, za którą zapłaciliśmy kartą przypisaną do konta (3000 zł) i w międzyczasie zapłaciliśmy rachunki przelewem z omawianego konta na kwotę 300 zł. Jak w takim razie wygląda nasze saldo dostępne? Wynosi ono 4700 zł.

REASUMUJĄC, wiedza na temat salda dostępnego jest nam bardzo potrzebna, by umiejętnie zarządzać środkami obecnymi na naszym koncie bankowym. Jako saldo dostępne konta osobistego definiuje się bowiem środki na koncie bankowym, z których faktycznie możemy skorzystać.