Co to jest saldo konta w banku i dlaczego warto znać jego definicję?

Saldo konta w banku to suma środków dostępnych oraz pieniędzy, które zostały objęte blokadą. Po zdjęciu nałożonych przez bank blokad, saldo konta powinno być równe kwocie dostępnych środków.

Umiejętność rozsądnego zarządzania finansami to podstawa! Jeśli chcemy mieć poczucie, że panujemy nad swoją sytuacją materialną, warto poszerzyć słownik o kilka niezbędnych pojęć związanych z posiadaniem rachunku w banku. Jednym z nich jest saldo naszego konta bankowego. Co to jest? Jaka jest definicja salda? Dlaczego należy ją znać i jak saldo wpływa na nasze finanse?

Dlaczego określona suma jest blokowana?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: robimy drobne zakupy, w sklepie płacimy 80 złotych przy pomocy karty, ale ta kwota nie od razu jest pobierana z naszego konta, zostanie „ściągnięta” za jakiś czas. Bank musi ją zablokować, by właściciel konta nie wykorzystał zbyt dużej sumy. Na koncie powinny zostać pieniądze, które pozwolą uregulować tę operację. Czyli, można powiedzieć, że saldo jest sumą środków dostępnych oraz zablokowanych pieniędzy.

Ile chcesz pożyczyć ?

na

mies.

Saldo a dostępne środki

Wiemy już, co oznacza saldo na koncie. Dostępne środki, jak zostało już wspomniane i sugeruje nam sama nazwa, to pieniądze, których możemy w tym momencie spożytkować. Właśnie dlatego, jeśli jesteśmy ciekawi, jak przedstawia się nasza sytuacja finansowa, to na tę wartość powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności sprawdzając stan konta. Po zdjęciu blokady, saldo powinno być takie samo, jak suma dostępnych środków. SALDO = środki dostępne (suma pozostała aktualnie do spożytkowania) + pieniądze objęte blokadą.

Wyjaśnijmy to sobie na hipotetycznym rachunku: dostępne środki = 300 złotych, zablokowane fundusze = 700 złotych. Ile w takim razie wynosi saldo? 1000 złotych! My jednak możemy korzystać tylko z kwoty dostępnych środków, czyli 300 złotych.

Zapamiętajmy: fora internetowe roją się od pytań zadawanych przez użytkowników: dlaczego kwota salda i dostępnych środków nie jest identyczna? Ten artykuł to odpowiedź! Warto wiedzieć co oznacza saldo na koncie, by uniknąć problematycznych sytuacji. Umiejętność rozróżnienia terminów: „saldo” i „dostępne środki” sprawia, że łatwiej jest nam kontrolować stan swoich finansów i planować kolejne wydatki.