Co to jest saldo księgowe konta osobistego?

Dzisiaj prezentujemy kolejny artykuł z serii: co to jest? W poprzednich odsłonach wyjaśniliśmy sobie już, co oznacza saldo na koncie, wiemy też, że saldo nie jest pojęciem jednolitym i istnieje kilka jego rodzajów, między innymi saldo dostępne, bieżące czy kredytowe. Teraz zajmiemy się saldem księgowym konta osobistego. Co to jest? Jak w prosty sposób zobrazować ten termin? Zebraliśmy kilka podpowiedzi!

Saldo księgowe: co to jest?

Mówiąc o saldzie księgowym na myśli mamy pieniądze, które są w tej chwili obecne na naszym koncie osobistym. Należy pamiętać, że saldo księgowe może obejmować wartość tych transakcji, których bank jeszcze nie zdążył zaksięgować. Brzmi skomplikowanie? Posłużmy się zatem konkretnym przykładem.

Na naszym koncie osobistym posiadamy aktualnie 3000 zł, ale płacąc kartą przypisaną właśnie do tego konta, kupiliśmy sobie spodnie za 200 zł i firany do salonu za 500 zł. Do momentu, w którym bank nie zaksięguje tych transakcji, nasze saldo księgowe będzie równało się kwocie 3000 zł, ale już po ich zaksięgowaniu, wartość salda księgowego będzie wynosiła 2300 zł. Proste, prawda?

 

REASUMUJĄC: pamiętajmy, że istnieje kilka rodzajów sald, w tym saldo księgowe, które wyraża kwotę pieniędzy obecnych w określonej chwili na naszym koncie osobistym. Warto jednak zaznaczyć, że w skład salda księgowego może wchodzić wartość transakcji niezaksięgowanych przez bank. Jest to istotne z punktu widzenia posiadacza konta – znając tę cechę salda księgowego będzie mógł ocenić, ile środków rzeczywiście posiada.