Co to jest saldo bieżące konta osobistego?

Saldo bieżące konta osobistego to pojęcie określające środki, które są aktualnie obecne na koncie. Należy jednak pamiętać, że saldo bieżące może obejmować także transakcje niezaksięgowane przez bank, dlatego saldo bieżące nie jest tożsame z środkami do wykorzystania.

Bankowa terminologia przyprawia Cię o zawrót głowy? Nie masz pojęcia, jak zdefiniować niektóre pojęcia? Zastanawiasz się, czym różni się saldo kredytowe od salda dostępnego? Postaramy się pomóc! We wcześniejszym artykule wyjaśnialiśmy ogólnie, co to jest saldo konta. Teraz nadszedł czas na bardziej szczegółowe omówienie tego tematu, dlatego dzisiaj spróbujemy bliżej przyjrzeć się saldu bieżącemu konta osobistego.

Saldo bieżące: definicja

Co to jest saldo bieżące konta osobistego? Tym terminem określa się fundusze aktualnie obecne na koncie, ale UWAGA, wartość salda bieżącego wcale nie oznacza, że to właśnie z takiej kwoty możemy obecnie korzystać. Wręcz przeciwnie, w poczet salda bieżącego mogą wchodzić środki wykorzystane w ramach transakcji, których bank nie zdążył na razie zaksięgować.

 

Dlaczego to takie istotne? Jeśli w danym dniu kilka razy zapłaciliśmy kartą, transakcje nie zostały jeszcze przez bank prowadzący nasze konto osobiste zaksięgowane, a my sprawdzimy wyłącznie saldo bieżące, nie znając charakterystyki tego pojęcia, możemy dojść do błędnego wniosku, że dysponujemy większą kwotą pieniędzy niż jest to w rzeczywistości.

 

REASUMUJĄC: saldo bieżące nie musi wyrażać kwoty, którą mamy do dyspozycji. Jedną ze składowych tego salda mogą być bowiem transakcje, które na ten moment nie zostały jeszcze przez bank zaksięgowane. Po ich zaksięgowaniu saldo bieżące ulegnie odpowiedniej zmianie. Znajomość terminu salda bieżącego jest więc bardzo istotna z punktu zarządzania finansami naszego konta osobistego.