ABC pożyczki gotówkowej – co trzeba wiedzieć?

Pożyczka gotówkowa to rozwiązanie, w ramach którego jedna strona pożycza drugiej, na ustalonych warunkach, konkretną kwotę pieniędzy. Należy zaznaczyć, że pożyczka gotówkowa i kredyt gotówkowy nie są pojęciami tożsamymi.

Niestety, czasami jesteśmy postawieni w sytuacji, w której nasze konto świeci pustkami, a nam potrzebne są konkretne środki finansowe. Wówczas często decydujemy się na skorzystanie z dostępnych produktów bankowych. Jednym z nich jest pożyczka gotówkowa. Co właściwie kryje się pod tym terminem?

co to jest pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa – definicja

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że pożyczka to nie jest to samo co kredyt. Pojęcie pożyczki gotówkowej obejmuje dwie strony: pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę, a przedmiotem pożyczki jest konkretna kwota pieniędzy. Pożyczka gotówkowa często jest związana z określoną odpłatnością przekazywaną przez pożyczkobiorcę na rzecz pożyczkodawcy. Warto zaznaczyć, że w roli pożyczkodawcy może wystąpić między innymi również osoba fizyczna, o ile przedmiotem pożyczki są jej własne środki pieniężne. W przypadku pożyczek nie ma też konieczności określania, na co spożytkujemy otrzymane pieniądze.

Czy warto brać pożyczkę?

To pytanie zadaje sobie wiele osób! Często też zastanawiamy się, gdzie wziąć pożyczkę gotówkową i na co zwrócić szczególną uwagę? Zacznijmy od dokładnej analizy naszych obecnych i przyszłych możliwości finansowych oraz zadajmy sobie proste pytanie – czy będzie nas stać na spłacenie podobnego zobowiązania? Poza tym, czym właściwie jest dobra pożyczka? Analizując dostępne oferty i wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązanie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, między innymi oprocentowanie pożyczek gotówkowych. Trzeba wiedzieć, jakie jest RRSO, a więc rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jednak liczy się nie tylko najniższe oprocentowanie dla pożyczki gotówkowej. Bardzo ważne jest też, by mieć świadomość całkowitych kosztów danej pożyczki i tego, ile w ostatecznym rozrachunku będzie nas ona rzeczywiście kosztowała oraz jakie konsekwencje czekają nas, jeśli nie uiścimy raty w wyznaczonym czasie. Oczywiście, to tylko niektóre z czynników, które wymagają naszej uwagi. Natomiast o tym, że należy dokładnie czytać podpisywane umowy nie musimy chyba już nikomu przypominać.

czym jest pożyczka gotówkowa

Pożyczka w banku to dzisiaj powszechnie oferowane rozwiązanie. Uwzględniając potrzeby klientów, w ofertach banków coraz częściej pojawiają się takie produkty finansowe, jak szybka pożyczka gotówkowa, ponieważ dla wielu klientów pożyczka jest rozwiązaniem w sytuacji, kiedy są postawieni pod przysłowiową ścianą i potrzebują jak najszybciej określonej kwoty pieniędzy. Banki proponują również często pożyczki gotówkowe bez zaświadczeń, bowiem minimalizacja ewentualnych formalności jest ceniona przez potencjalnych pożyczkobiorców.

Zapamiętajmy: pożyczka nie jest terminem tożsamym z kredytem. Istnieje szereg czynników, które różnią te dwa rozwiązania. Decydując się na wzięcie pożyczki gotówkowej, trzeba przeanalizować swoją sytuację finansową i możliwości spłaty zobowiązania, jak również dokładnie sprawdzać poszczególne oferty.