Co to jest skimming? Poznaj najważniejsze informacje na temat tego przestępstwa

Skimming jest jednym z najpoważniejszych przestępstw związanych z bankowością elektroniczną i obrotem bezgotówkowym. Polega ono na kradzieży danych zapisanych na karcie płatniczej. Złodzieje kopiują dane z paska magnetycznego karty po to, aby wykorzystać je do stworzenia kopii karty, niezbędnej do wypłaty Twoich pieniędzy z bankomatu, albo do wykonania zakupów za pomocą karty płatniczej. Z tego artykułu dowiesz się, jak uchronić się przez skimmingiem oraz poznasz sposoby złodziei na kradzież danych.

Gdzie mogą ukraść Twoje dane?

Do kradzieży danych może dojść tak naprawdę wszędzie, gdzie płacimy kartą. Przy pomocy specjalnych urządzeń złodzieje mogą skopiować dane, kiedy będziesz płacił za zakupy w sklepie, w restauracji, kinie czy na stacji benzynowej, a nawet w bankomacie.

Przestępcy montują w bankomacie urządzenia kopiujące dane, czyli tak zwane skimmery oraz kamerki mikro, które dodatkowo pomagają im pozyskać Twój PIN do karty. Ponadto, mogą oni także używać specjalnych nakładek na klawiaturę bankomatu, które również ułatwiają im pozyskanie Twojego PIN-u.

Ile chcesz pożyczyć ?

na

mies.

Jak uchronić się przed skimmingiem?

Aby uchronić się przez kradzieżą danych z karty pamiętaj o kilku zasadach:

  • Przy płatności kartką nie spuszczaj jej z oka
  • Obcej osobie nie dawaj swojej karty do ręki, a jeżeli już jest taka konieczność, nie pozwól jej oddalić się z Twoja kartą.
  • Przed skorzystaniem z bankomatu oceń jego wygląd – zwróć uwagę na to, czy nie ma on podejrzanie wyglądających elementów.
  • Najlepiej korzystaj z bankomatów należących do instytucji finansowych lub w miejscach ruchliwych i dobrze oświetlonych.
  • Korzystając z bankomatu w chwili wprowadzania PIN-u – zasłaniaj go ręką.

wypłacanie pieniędzy z bankomatu

Warto również w miarę regularnie kontrolować stan swojego konta osobistego. W chwili kiedy zauważysz jakąś podejrzaną transakcję, niezwłocznie poinformuj o tym bank.

Jeżeli będziesz pamiętał o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szansa na to, że padniesz ofiarą skimmingu jest bliska zeru.

Jednak, jeżeli tak się stanie, niezwłocznie poinformuj o tym policję i bank, w którym masz konto.