Co to jest phishing?

Ten termin rzucił Ci się jakiś czas temu w oczy, ale nie masz pojęcia co on właściwie oznacza? A może znasz to zjawisko, ale zastanawiasz się, jakie formy przybiera phishing w Polsce? Chcesz wiedzieć na czym może polegać phishing w bankowości? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania! Zapraszamy na nasz krótki poradnik.

Na czym polega phishing?

Phishing to rodzaj oszustwa, którego zadaniem jest wyłudzenie ważnych danych, takich jak na przykład numer karty kredytowej lub dane do logowania itp. W tym celu cyberprzestępcy podszywają się pod określoną osobę lub instytucję.

Reasumując, phishing jest więc stosowany z jednego powodu, jakim jest wyłudzenie wrażliwych danych. Należy jednak pamiętać, że ochrona przed atakami typu phishing, wymaga najpierw uświadomienia sobie, że takie zagrożenie w ogóle istnieje.

na czym polega phishing

Jak rozpoznać phishing?

Chcesz wiedzieć, jak w praktyce działa phishing i jak wykryć taki atak? Jedną z metod, jakie są stosowane przez oszustów, jest wysyłanie fałszywych e-maili. Na czym to polega? Dostajesz e-mail udający wiadomość od określonej organizacji, który informuje na przykład o konieczności wykonania konkretnej czynności i zawiera link przekierowujący Cię na fałszywą stronę z prośbą o zalogowanie się do konta itp. Bardzo dużym zagrożeniem, jakie generuje tego rodzaju atak phishing jest fakt, że fałszywe strony mogą do złudzenia przypominać ich prawdziwe wersje.

Inna metoda phishingu jest związana z adresem URL. Zdarza się, że oszuści wykorzystują adresy URL stron, ale z niewielkimi modyfikacjami, w związku z czym na pierwszy rzut oka łatwo je pomylić z tymi prawdziwymi.

 

Phishing: jak się bronić?

Wiemy już, czym jest phishing i jak może w praktyce wyglądać phishing online. Zastanawiasz się, jak się przed nim bronić? Po pierwsze: miej świadomość niebezpieczeństwa i co najważniejsze: zachowaj ostrożność! Istnieje kilka sposobów, by zredukować niebezpieczeństwo, między innymi:

  • w formie zabezpieczenia możesz wykorzystać profesjonalne oprogramowanie anty phishing
  • dokładnie analizuj adresy URL stron np. bankowości internetowej
  • nie klikaj w nieznane linki
  • nie ściągaj załączników z niechcianych maili
  • unikaj bezrefleksyjnego wypełniania poleceń, jakie otrzymasz w formie wiadomości elektronicznych
  • nie ujawniaj nikomu swoich haseł

REASUMUJĄC: dowiedzieliśmy się, czym jest phishing i jakie formy może przybierać. Świadomość istniejącego zagrożenia i tego jak wygląda w praktyce jest bardzo istotna. Uważaj „na siebie” w sieci! Nie postępuj pochopnie. Pamiętaj, że Twoja niefrasobliwość może być wykorzystana przez cyberprzestępców! Więcej na temat cyberprzestępczości możesz przeczytać w tym wpisie.