Kradzież z konta bankowego: co dalej?

Utrata pieniędzy to bolesny cios. Co w sytuacji, kiedy nastąpi kradzież pieniędzy z konta bankowego? Jak zachować się w sytuacji, kiedy pieniądze zniknęły z konta? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji!

Włamanie na internetowe konto bankowe: jak się przed nim ustrzec?

Jak mówi stare polskie przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć! Kradzież pieniędzy z internetowego rachunku bankowego to sytuacja, w której raczej nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Wyczyszczone konto bankowe: jak temu zapobiegać? Istnieje kilka „dobrych praktyk”, które warto wdrożyć, między innymi:

  • Chroń swoje dane! O tym chyba nie musimy Ci przypominać, prawda?
  • Nie loguj się do konta w bankowości internetowej na cudzym komputerze i dbaj o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu, którego używasz do korzystania ze swojego konta bankowego.
  • Nie zapisuj PIN-u swojej karty płatniczej – to jak szwedzki bufet dla złodzieja, zwłaszcza jeśli PIN zostanie zanotowany na karcie lub gdzieś, gdzie ją zazwyczaj nosisz.
  • Nie loguj się do konta w bankowości internetowej przy użyciu publicznej, niezabezpieczonej sieci wifi – taka sieć to jak drzwi do twojego konta szeroko otwarte dla złodzieja.

Oczywiście, to tylko niektóre z środków ostrożności, jakie należy zastosować, jeśli chcemy uniknąć kradzieży pieniędzy z bankowego konta internetowego. Musisz mieć świadomość zagrożeń, jakie czyhają na Ciebie i Twoje pieniądze! Okradzione konto bankowe nie należy przecież do przyjemnych doświadczeń!

Gdzie zgłosić kradzież z konta bankowego?

Stało się: zauważyłaś(eś), że zginęły Ci pieniądze z konta! Co zrobić, jeśli nastąpiła kradzież z włamaniem na konto? Natychmiast skontaktuj się z bankiem i przedstaw zaistniałą sytuację. Po co? Bank zablokuje Twoje konto tak, by dalsze wypłaty nie były możliwe. Następnie powiadom o wszystkim policję, aby rozpoczęła działania w celu ujęcia sprawcy.

Kradzież przez wykorzystanie karty płatniczej

Co, jeśli nastąpiło nieautoryzowane użycie karty? W jakim stopniu odpowiadasz za nieautoryzowane transakcje? Jak należy się zachować w sytuacji, w której nastąpi kradzież pieniędzy z karty zbliżeniowej? Jeżeli padłaś(eś) ofiarą takiej kradzieży, jak najszybciej zastrzeż kartę! Możesz to zrobić telefonicznie, za pośrednictwem bankowości internetowej lub w placówce banku. Warto wiedzieć, że od momentu zgłoszenia to bank ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje na kwotę powyżej 150 euro. UWAGA: jeśli kradzież karty, a co za tym idzie, kradzież pieniędzy, nastąpiła z powodu Twojej niestaranności, to Ty poniesiesz wszystkie finansowa konsekwencje i bank nie będzie zobowiązany do zwrotu jakichkolwiek pieniędzy. Miej to na uwadze i postaraj się zabezpieczyć przed ewentualną kradzieżą!

REASUMUJĄC: bądź ostrożna(y) i świadoma(y) tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie i Twoje pieniądze. Przede wszystkim, staraj się nie dopuszczać do sytuacji, w których złodziej miałby szansę na kradzież pieniędzy z Twojego konta bankowego, a jeśli mimo wszystko dojdzie do takiej sytuacji, musisz wiedzieć, jak należy się zachować.