Kradzież karty płatniczej: jakie kroki powinnaś(eś) teraz podjąć?

Co dzieje się w momencie, kiedy karta płatnicza zostanie nam skradziona? Jak zabezpieczyć się przed złodziejem? Jak sądzisz, czy wystarczająco dobrze pilnujesz swojej torebki/plecaka? Zastanawiałaś(eś) się nad tym? Zapraszamy do naszego krótkiego przewodnika! Zebraliśmy dla Was garść przydatnych wskazówek.

Kradzież karty płatniczej i PIN-u: zachowaj ostrożność!

Chyba nie musimy Ci przypominać, że należy chronić PIN swojej karty płatniczej? Co to znaczy? Po pierwsze: nie zapisuj go! Wyobraź sobie taką sytuację: kod PIN zapisałaś(eś) w notatniku, który został Ci skradziony razem z całą torebkę lub plecakiem? Albo co gorsza, kod PIN zapisałaś(eś) na samej karcie? Teraz złodziej ma jak na talerzu wszystkie potrzebne mu informacje i niestety – to Ty ułatwiłaś(eś) mu sprawę.

Po drugie: jeżeli korzystasz z karty płatniczej i musisz gdzieś wstukać kod PIN, zrób to niepostrzeżenie i uważnie, tak by nikt, kto jest w pobliżu nie był w stanie zauważyć cyferek, które wpisujesz. Kod PIN to „bastion” obronny Twojej karty, dlatego podstawą jest umiejętne chronienie tych kilku niepozornych cyferek.

Po trzecie: nie musimy Ci chyba przypominać o tym, by pilnować swojej torebki, plecaka, portfela itp. w miejscach publicznych i nie zostawiać rzeczy osobistych bez opieki? Czasami wystarczy kilka chwil nieuwagi, by spotkały nas przykre konsekwencje. Kradzież, na przykład kradzież karty zbliżeniowej, może się bowiem okazać bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.

kradzież karty płatniczej i pinu

Kradzież karty płatniczej: jak się zachować?

Niestety, mimo ostrożności nie udało Ci się uchronić przed kradzieżą? Co teraz? Kartę płatniczą należy zastrzec. Jak to zrobić? Zwykle jest to możliwe poprzez infolinię banku, który ją wydał lub wizytę w jego placówce – to tylko niektóre z potencjalnych możliwości. Na wszelki wypadek sprawdź wcześniej, jakie są procedury Twojego banku w takiej sytuacji, dzięki czemu będziesz wiedział(a) jak się zachować.

To samo tyczy się przypadku, jakim jest zgubienie karty płatniczej – ona również powinna zostać zastrzeżona. Nie wiesz przecież, kto może ją znaleźć i do czego wykorzystać. Uwaga: nie zapominaj, że jeśli raz zastrzeżesz kartę, nie będzie możliwości, aby dalej z niej korzystać. Potrzebna będzie Ci nowa karta!

Reasumując: kradzież karty płatniczej to niemiłe doświadczenie, zwykle będące źródłem dodatkowego stresu. Trzeba wiedzieć nie tylko jak się przed tym ustrzec, ale również co zrobić w sytuacji, kiedy pomimo naszych starań i tak do niej doszło.