Karta debetowa czy kredytowa?

Bankowa terminologia jest dla Ciebie zagadką? Nie wiesz, jaka jest właściwie różnica między kartą kredytową a debetową? Zastanawiasz się, na czym polega karta debetowa? Szukasz prostych, jasnych definicji tych dwóch pojęć? W takim razie, to temat na dzisiaj!

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kart płatniczych, w tym, między innymi karta debetowa oraz wspomniana wcześniej karta kredytowa. Czy są pomiędzy nimi jakieś różnice? Karta kredytowa a debetowa – o czym warto pamiętać? Zacznijmy od wyjaśnienia sobie obu terminów.

Jak działa karta debetowa? Karta debetowa jest skorelowana z posiadanym przez nas rachunkiem bankowym. Przy pomocy karty debetowej możemy realizować transakcje, które są pokrywane pieniędzmi, jakie mamy do dyspozycji na danym koncie. Jak to działa w praktyce? Za pomocą karty debetowej zapłacimy w sklepie, pobierzemy pieniądze z bankomatu itp. W niektórych przypadkach, kartą debetową można realizować płatności przez Internet. W ofertach banków możemy znaleźć karty różnych instytucji, przykładem jest między innymi karta Visa Debit.

karta kredytowa a debetowa

Teraz przejdźmy do drugiego rozpatrywanego przypadku: na czym polega karta kredytowa? Jakie są warunki jej użytkowania i główne cechy karty kredytowej? Karta kredytowa pozwala właścicielowi na korzystanie z tak zwanego „limitu kredytowego”. Jest to określona suma pieniędzy. To, jak wysoki limit kredytowy bank zdecyduje się nam udostępnić jest uzależnione od kilku czynników, między innymi: naszej zdolności kredytowej, historii spłat wcześniejszych zobowiązań itp. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z karty kredytowej pożyczamy pieniądze, dlatego zadłużenie musi być regulowane na konkretnych zasadach. Karta kredytowa jest ponadto nierozerwalnie związana z oprocentowaniem. Na rynku dostępne są różne karty kredytowe, w tym chociażby, karta kredytowa Visa czy MasterCard.

PODSUMUJMY: karta debetowa a karta kredytowa – różnice są kolosalne! Przede wszystkim, trzeba sobie uświadomić, że to dwie zupełnie odmienne karty płatnicze. Jeżeli posiadamy własne konto bankowe, najprawdopodobniej jesteśmy użytkownikami karty debetowej, natomiast w przypadku karty kredytowej sami musimy zdecydować o tym, czy takie rozwiązanie okażę się w naszym przypadku zasadne.