Co zrobić, kiedy zacieśnia się wokół nas spirala zadłużenia?

Kredyt kredytem poganiany? Spirala zadłużenia potrafi być naprawdę niebezpieczna, czasami orientujemy się, że w nią wpadliśmy dopiero kiedy po uszy tkwimy w kłopotach. Kto pomoże wyjść z długów? Co robić, kiedy wokół nas zaczyna zacieśniać się spirala zadłużenia? Jak wyjść z zadłużenia komorniczego? Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek!

Co to jest spirala zadłużenia?

Kupiliście samochód na kredyt, macie kartę kredytową, z której aktywnie korzystacie i zadłużenie na niej ciągle rośnie, a niedawno jeszcze wzięliście na raty nowy telewizor. Nagle następuje koniec finansowej sielanki – Ty zostajesz zdegradowany w pracy, a Twojej żonie nie przedłużono umowy. Domowy budżet pęka w szwach, oszczędności topnieją w zastraszającym tempie, a Wy nie macie pojęcia, skąd wziąć pieniądze na spłatę kolejnych zobowiązań. Zaczyna się spirala zadłużenia…

O spirali zadłużenia mówimy w momencie, w którym suma zadłużeń jest większa niż fundusze jakimi się dysponuje. W efekcie, często nie jest się w stanie na bieżąco regulować zobowiązań. Żeby spłacić wcześniejsze długi, zaciągane są kolejne pożyczki. Tak pogłębia się spirala zadłużenia.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Pomoc w wyjściu z długów może okazać się nieocenionym wsparciem – spirala zadłużenia to poważny przeciwnik. Nie wplątuj się w kolejne zobowiązania! Nie tędy droga. Zacznij od rozsądnej analizy swojej sytuacji – jakie zadłużenia posiadasz? Ile wynosi ich kwota? Czy możesz porozumieć się z wierzycielami i wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji? Przede wszystkim, nie uciekaj przed problemami. Ignorowanie telefonów z banku lub firmy windykacyjnej nie sprawi, że problem magicznie sam się rozwiąże. Skrupulatnie przygotuj plan spłaty długów.

Jak wyplątać się z długów? Poszukaj oszczędności: sprawdź wydatki, może jesteś w stanie z czegoś zrezygnować? Możliwe, że domowy budżet będzie na jakiś czas wymagał solidnego przemodelowania. W miarę możliwości, postaraj się zwiększyć swoje dochody – zmiana pracy na lepiej płatną? Dodatkowe zlecenia?

Rozważ również kredyt konsolidacyjny, jeśli pozwala na to Twoja zdolność kredytowa. Dzięki niemu możesz połączyć swoje zobowiązania w jedno i spłacać jedną, niższą miesięczną ratę, zamiast kilku. Na platformie Bancovo są dostępne oferty kredytów konsolidacyjnych online. Żeby poznać ofertę na kredyt konsolidacyjny kliknij tu. Więcej na temat tego co to jest kredyt konsolidacyjny i dlaczego warto go rozważyć znajdziesz tutaj.

Najważniejsze jednak jest rozsądne podejście do własnych finansów jeszcze przed zdecydowaniem się na kredyt, pożyczkę, kartę kredytową itp. Zastanów się, czy kolejny wydatek „na kredyt” jest Ci rzeczywiście potrzebny? Jak podjęcie następnego zobowiązania ma się do Twojej sytuacji finansowej? Pamiętaj, że niestety w życiu możesz napotkać na wiele nieprzewidzianych, trudnych sytuacji, w wyniku których ucierpi Twoja kondycja finansowa, dlatego to, że w tym momencie stać Cię na to, by wziąć kredyt na samochód nie oznacza, że za dwa lata dalej będziesz miał(a) go z czego spłacać. Jak wyjść z kredytów? W pierwszej kolejności, rozsądnie w nie wchodź.

Reasumując: nieumiejętne zarządzanie swoimi finansami może oznaczać tarapaty w postaci spirali zadłużenia. Pomoc w jej „rozplątaniu” bywa nieunikniona. Pierwszym krokiem jednak zawsze powinno być rozsądne podejmowanie decyzji dotyczących zaciągania zobowiązań oraz analiza własnej sytuacji materialnej.