Ile kosztują studia?
Studia, jeden z najważniejszych i najpiękniejszych okresów w życiu młodego człowieka. Bardzo często jednak kandydatowi i jego rodzicom sen z powiek spędzają koszty studiowania. Co składa się na ich cenę? Jak się do nich przygotować finansowo? Ile kosztują studia aktorskie? Czym różnią się studia stacjonarne od niestacjonarnych? Co z opłatami za akademik/mieszkanie? Ile kosztują studia medyczne? Ile zapłacimy za studiowanie na uczelni państwowej, a ile za naukę na uczelni prywatnej? Poszerzmy ten temat!
Ile kosztują studia stacjonarne?
Studia stacjonarne są tak zwanymi studiami dziennymi. Ile kosztują studia dzienne? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrana uczelnia nie wymaga od nas uiszczenia czesnego, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Ponadto, w przypadku studentów, którzy muszą wyprowadzić się z domu, na uwadze należy mieć też koszty utrzymania w nowym mieście:
• Opłatę za mieszkanie/akademik. Koszt pokoju dwuosobowego w warszawskich akademikach oscyluje w granicach 300 – 600 złotych/miesięcznie. Chcąc wynająć tak zwaną „jedynkę” trzeba liczyć się z ceną czynszu wyższą o około 100 – 200 złotych. Pokój dwuosobowy w dzielonym mieszkaniu w stolicy, w zależności od lokalizacji i standardu, będzie kosztował mniej więcej 400 – 700 złotych.
• Koszty korzystania z komunikacji publicznej. Ulgowy, jednorazowy bilet 75-minutowy w warszawskiej komunikacji miejskiej obowiązujący w 1 strefie kosztuje 4.40 złotych. Zakładając, że dziennie potrzebowalibyśmy dwóch takich biletów na dojazd na uczelnie oraz powrót, łatwo obliczyć, że miesięczne koszty poruszania się komunikacją publiczną, przyjmując, że z dojazdów korzystalibyśmy 20 dni, będą wynosiły co najmniej 176 złotych.
• Koszty jedzenia. W tym przypadku rozstrzał cenowy może być naprawdę duży. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze nawyki żywieniowe, czy gotujemy samodzielnie itp. Ostrożnie można jednak przyjąć, że koszty jedzenia będą zamykały się w granicach 500 – 1000 złotych/miesięcznie.
Oczywiście, dużą rolę gra gospodarność młodego studenta. Jeśli zamierzamy wynająć mieszkanie, poszukiwania warto zacząć możliwie jak najwcześniej i nie zostawiać ich na ostatnią chwilę, dzięki temu do dyspozycji będziemy mieli więcej ofert. Niezależnie jednak od tego, czy za studia stacjonarne będziemy musieli uiszczać czesne czy nie, warto pamiętać o dodatkowych opłatach, które są związane na przykład z kosztami administracyjnymi itp. Sprawa komplikuje się, jeśli zamierzamy studiować za granicą Polski.
Ile kosztują studia zaoczne?
Czesne za studia zaoczne musimy płacić bez względu na to czy jest to uczelnia publiczna czy państwowa. Kwota czesnego różni się w zależności od uczelni i kierunku, jednak zazwyczaj jest to kilka, czasami kilkanaście, tysięcy złotych rocznie. Studenci zaoczni mają ten komfort, że łatwiej jest im podjąć pracę zarobkową, chociaż w przypadku studiów dziennych również nie jest to wykluczone. Do tego dochodzą również koszty utrzymania się studenta, chociaż wiele osób decyduje się na pozostanie w domu i podjęcie pracy w rodzinnym mieście. W takiej sytuacji jednak, mimo że nie musimy płacić za akademik czy wynajęte mieszkanie, trzeba się liczyć z kosztami za zakwaterowanie na czas tak zwanych „zjazdów” na uczelni. Przykładowo, koszt studiów prawniczych jest uzależniony od tego, czy student podejmuje studia niestacjonarne (zaoczne) czy stacjonarne (dzienne) oraz to, czy będzie studiował na uczelni prywatnej czy publicznej.
Jak generalnie koszty studiów zaocznych mogą wyglądać w praktyce? W zależności od miasta/kierunku/uczelni, czesne wynosi około 1500 – 5000 złotych za jeden semestr. Oczywiście, koszty mogą być dużo wyższe. Przykładowo, roczne czesne za studia niestacjonarne na kierunkach lekarskich to często koszt ponad 25 000 złotych.
Reasumując: na koszt studiów składają się między innymi koszty utrzymania i konieczność uiszczania wymaganego czesnego, ale nie można też zapominać o środkach potrzebnych na pomoce naukowe czy dodatkowe opłaty, na przykład mające charakter administracyjny. Planując koszty, warto poszukać źródeł finansowania. Studenci często otrzymują stypendia naukowe czy socjalne. Ponadto, proponowane są również specjalne kredyty studenckie. Wszystkie wymienione koszty są wyłącznie orientacyjne.