Ile kosztuje badanie DNA?
Spis treści
DNA to prawdziwa kopalnia informacji o nas samych. W ostatnich latach naukowcy poczynili ogromne postępy, dzięki którym możliwe są zaawansowane badania genetyczne, wykonywane w różnych celach. Po co się je stosuje? Ile kosztują badania DNA? Znajdźmy odpowiedzi na te pytania!
Koszt badania DNA
Oferta specjalistycznych laboratoriów jest dzisiaj bardzo szeroka, co wskazuje na to, że badania DNA w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Rzeczywiście: tego rodzaju diagnostyka może okazać się bardzo pomocna. Ile kosztuje badanie genetyczne? Warto zaznaczyć, że koszt badania jest ściśle zdeterminowany kilkoma względami, między innymi:
• charakterem badania: co ma ono obrazować?
• liczbą genów, jaką będzie ono obejmowało
• ilością badanych mutacji itp.
Właśnie dlatego rozstrzał cenowy jest bardzo duży. W laboratoriach często oferowane są również pakiety odpowiednio wyselekcjonowanych badań genetycznych. Do ceny badań niekiedy należy doliczyć konsultacje u genetyka. Cena wizyty zazwyczaj wynosi około 100 – 250 złotych.
Badanie DNA na ojcostwo
Badania tego rodzaju są dzisiaj wykonywane powszechnie w dedykowanych laboratoriach. Ile kosztuje badanie na ojcostwo? Znów, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i ostateczna cena będzie uzależniona między innymi od tego, czy badanie robimy na własny użytek (prywatnie), czy ma nam ono posłużyć w sądzie. Średnia cena testów na ojcostwo w tym pierwszym przypadku oscyluje w granicach 1000 – 1500 złotych, natomiast za testy na potrzeby sądu będziemy musieli zapłacić mniej więcej 1600 – 2000 złotych.
Niektóre laboratoria proponują możliwość skrócenia czasu oczekiwania na rezultaty badania, co wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Podane wcześniej ceny są orientacyjne i mogą się różnić od oferty konkretnych laboratoriów. Co w sytuacji, kiedy taki test chcemy zrobić jeszcze podczas ciąży? Jest to możliwe, ale wówczas musimy się liczyć z większymi kosztami. Podobny test może kosztować kilka tysięcy złotych, w zależności od tego, kiedy i w jaki sposób jest wykonywany. Warto pamiętać, że cena nie powinna być głównym wyznacznikiem, którym kierujemy się wybierając konkretną ofertę testów na ojcostwo. To jakość badania musi być dla nas priorytetem.
Podsumujmy: badania DNA to dzisiaj chleb powszechni. Okazują się one niezwykle przydatne nie tylko w ustaleniu ojcostwa, ale również w szeregu innych procedur medycznych i diagnostyce. Wykonuje je wiele specjalistycznych laboratoriów, ceny poszczególnych badań są natomiast bardzo zróżnicowane. Wcześniej można sprawdzić, czy poszczególnych badań nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.