Ile kosztuje rozwód?

Podejmując decyzję o rozwodzie, warto się jak najlepiej przygotować do tego co nas czeka. Jednym z nierozłącznych elementów sprawy sądowej są oczywiście konkretne koszty. Ile kosztuje rozwód cywilny? Na jakie wydatki powinniśmy się przygotować?

Koszt rozwodu w Polsce

Zacznijmy od podstawowego pytania – ile kosztuje wniosek o rozwód? Pozew rozwodowy kosztuje 600 złotych. Są to pierwsze koszty rozwodu, jakie musimy ponieść. Wiemy już w takim razie, ile kosztuje pozew o rozwód, co dalej? Na jakie jeszcze koszty sądowe rozwodu musimy się przygotować? Należy pamiętać, że jeżeli żądamy podziału majątku, w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie dogadać się z małżonkiem, złożenie stosownego wniosku będzie nas to kosztowało dodatkowe 1000 złotych. W sytuacji, w której obie strony doszły do porozumienia, pobierana jest opłata w wysokości 300 złotych.

To jednak jeszcze nie koniec ewentualnych wydatków, a wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i między innymi tego, jakie wnioski zdecydujemy się ostatecznie dodatkowo złożyć. Warto więc dokładnie skalkulować potencjalne koszty, by później uniknąć zaskoczenia i mieć szansę na przygotowanie niezbędnych środków. Należy pamiętać, że lista potencjalnych kosztów może być o wiele dłuższa. Reasumując – ile kosztuje sprawa rozwodowa? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, kwota jest uzależniona od konkretnej sytuacji.

koszty rozwodu

Koszt adwokata w sprawie rozwodowej

Oczywiście, planując rozwód i zamierzając skorzystać z profesjonalnej pomocy, na uwadze trzeba mieć także wynagrodzenie adwokata za rozwód. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaka jest oferta konkretnej kancelarii, na pewno zostaniemy poinformowaniu o koniecznych kosztach. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że pomoc specjalisty w wielu przypadkach może okazać się naprawdę dużym wsparciem, zwłaszcza jeśli rozwód jest bardzo skomplikowany i spodziewamy się, że stanie się on jednocześnie zarzewiem konfliktu ze współmałżonkiem. Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu? To kwestia indywidualna, jednak generalnie ceny samej porady (pojedynczej) zaczynają się, mniej więcej, od około 100 złotych.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa bez orzekania o winie?

Jeśli zamierzamy się rozwieść, często zastanawiamy się, ile kosztuje sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie, a ile sprawa bez takiego orzeczenia? Oczywiście, należy pamiętać, że zawsze jest to bardzo indywidualna kwestia, jednak w wielu przypadkach zdarza się, że honorarium dla adwokata, który będzie miał prowadzić sprawę rozwodową z orzeczeniem o winie będzie wyższe niż w przypadku odwrotnym. Rozstrzygające znaczenie ma tutaj bowiem zawiłość sprawy.

Ceny rozwodu w Polsce mogą być więc bardzo różne i trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli samemu planuje się złożyć pozew o rozwód. Na względzie należy mieć między innymi, takie kwestie, jak opłata za pozew o rozwód itp. Wszystko zależy chociażby od tego, jaki przebieg będzie miała konkretna sprawa oraz kwoty, jaką będziemy musieli uiścić za pomoc adwokata. Jeśli więc zastanawiamy się, ile kosztuje sprawa rozwodowa w praktyce, o wszystkie dokładne informacje należy pytać prawnika. Przedyskutowanie z adwokatem własnej sytuacji powinno rozjaśnić pogląd na to, na jakie wydatki będzie trzeba się przygotować. Rzecz jasna, analizując kwestię wydatków związanych z rozwodem, nie można zapominać również o tym, że to, w jakim zakresie małżonkowie będą ostatecznie ponosili koszty rozwodu, zależy od postanowień sądu dotyczących orzeczenia o winie.