Kredyt klęskowy – warunki i oprocentowanie

W poprzednich artykułach wyjaśnialiśmy sobie czym są poszczególne rodzaje kredytów. Dzisiaj zajmiemy się rozwiązaniem, jakim jest kredyt klęskowy. W jakich sytuacjach kredyt klęskowy może być dla rolników pomocny? Kiedy można złożyć wniosek o preferencyjny kredyt klęskowy? Rzućmy nieco więcej światła na to zagadnienie!

Warunki kredytu klęskowego

Zacznijmy od podstaw: czym są kredyty klęskowe? Definicja jest relatywnie prosta, kredytem klęskowym nazywamy kredyt przeznaczony dla kredytobiorców, którzy niestety doświadczyli konkretnych strat ze względu na pojawienie się klęski żywiołowej czy z powodu destrukcyjnej pogody utrzymującej się w dłuższym okresie czasu. Co to oznacza w praktyce? O kredyt klęskowy można się starać, na przykład, jeżeli uprawy ucierpiały przez powódź czy suszę. Niestety, mimo zaawansowania technologicznego współczesnej cywilizacji, pogoda nadal potrafi być nieokiełznanym żywiołem.

Do kogo skierowane są kredyty klęskowe? Rzecz jasna, chcąc ubiegać się o kredyt klęskowy trzeba spełniać określone warunki. Co więcej, warto pamiętać, że kredyt klęskowy udzielany jest przez konkretne banki, które posiadają porozumienie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Istnieją dwa rodzaje kredytów klęskowych: kredyt klęskowy obrotowy oraz kredyt klęskowy inwestycyjny.

Oprocentowanie kredytu klęskowego

Jak wygląda oprocentowanie, jeśli chodzi o kredyt klęskowy? Co warto wiedzieć na ten temat? Kredyt klęskowy to kredyt preferencyjny. Co to oznacza w praktyce? W przypadku kredytu klęskowego określona część odsetek jest regulowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To cecha charakterystyczna kredytów klęskowych, która może mieć duże znaczenie z punktu widzenia kredytobiorców.

Limity kredytów klęskowych

Czy kredyty klęskowe ograniczają jakiekolwiek limity? Tak! W przypadku kredytów klęskowych obowiązują konkretne limity dotyczące dopłat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania tychże kredytów. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli mamy w planach staranie się o otrzymanie tego rodzaju kredytu preferencyjnego.

REASUMUJĄC: kredyt klęskowy to tak zwany kredyt preferencyjny. W przypadku tych kredytów funkcjonuje dopłata ARiMR, czyli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to ich oprocentowania.