Odstąpienie od umowy kredytowej: czy to w ogóle możliwe?

Kredyt to bardzo poważne zobowiązanie, dlatego zanim zdecydujemy się wziąć je na swoje barki, warto mieć świadomość konsekwencji, jakie są z tym związane. Czy możliwa jest rezygnacja z kredytu hipotecznego po podpisaniu umowy lub rezygnacja z kredytu gotówkowego? Jakie warunki należy spełnić, żeby wycofanie się z umowy było prawomocne? Skąd wziąć wzór oświadczenia od odstąpieniu od umowy kredytu? Jak napisać odstąpienie od umowy? Czy klient może odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, istnieje możliwość odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki. Ile dni konsument ma na odstąpienie od umowy? 14 dni od chwili, w której ją podpisał. Co więcej, nie musisz w żaden sposób uzasadniać tego kroku. Odstąpienie od umowy kredytowej – wzór pisma: wzór odstąpienia klient powinien otrzymać podpisując umowę kredytu konsumenckiego. Odstąpienie od umowy kredytowej wymaga bowiem przedstawienia odpowiedniego oświadczenia. Należy mieć to na uwadze, bowiem forma odstąpienia od umowy jest w tym przypadku niezwykle istotna.

odstąpienie od umowy o kredyt

Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego

Czy odstąpienie od umowy bankowej wchodzi w grę w przypadku kredytu hipotecznego? Tak! Konsument, zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, może zdecydować się na odstąpienie od umowy, pod warunkiem, że zrobi to w ciągu 14 dni od momentu jej zawarcia. W tym celu wymagane jest odpowiednie oświadczenie. Odstąpienie od podpisanej umowy z bankiem może mieć różne powody, konsument jednak powinien mieć świadomość, że w przypadku kredytu hipotecznego również istnieje taka możliwość.

Reasumując, w przypadku kredytu konsumpcyjnego oraz kredytu hipotecznego konsument może zdecydować się na odstąpienie od umowy, oczywiście o ile spełni określone, wymagane przez prawo warunki. Warto jednak wiedzieć, że istnieje taka możliwość – leży to w interesie kredytobiorcy. Może się bowiem zdarzyć, że rzeczywiście będziemy zmuszeni do skorzystania z podobnej opcji.