ROR: co to znaczy i dlaczego warto znać ten termin?

Rzucił Ci się w oczy ten skrót, ale nie do końca wiesz co oznaczają te tajemnicze trzy literki? Interesuje Cię bankowa terminologia, ale czasami gubisz się w gąszczu kolejnych pojęć? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką definicję ROR.

Konto ROR: co to właściwie jest?

ROR to tylko skrót od wyrażenia: rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Śmiało można stwierdzić, że ROR to właściwie nasze konto osobistego. Proste, prawda? Warto pamiętać, że posiadając ROR w banku konto może (ale nie musi!) zostać powiązane z kartą debetową, dzięki której będziemy mogli posługiwać się własnymi funduszami, jakie posiadamy na danym koncie. Co to oznacza? Przy jej pomocy mamy możliwość regulować rachunki w sklepach itp.

Wybieramy rachunek bankowy ROR: czym należy się kierować?

Wiesz już czym jest ROR, więc teraz przyszedł czas na zasadnicze pytanie: jak wybrać rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy? Istnieje szereg pytań, które warto zadać sobie przed podjęciem ostatecznej decyzji, między innymi:

  • ile wynoszą koszty prowadzenia konta oraz od czego są one uzależnione?
  • ile i czy w ogóle zapłacimy za wypłatę gotówki w bankomatach, zarówno należących do banku obsługującego dany ROR, jak i do innych banków ?
  • czy jest to ROR z oprocentowaniem, a jeśli tak, ile wynosi oprocentowanie ROR?
  • czy potrzebny nam jest ROR w walucie?
  • ile zapłacimy za otwarcie rachunku?
  • z jakich kart płatniczych będziemy mogli skorzystać?
  • ile kosztuje otrzymanie karty płatniczej?
  • czy będziemy musieli płacić za korzystanie z karty i na jakich warunkach?
  • ile kosztują przelewy?

czym jest ror

Wybierając rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna jest to kwestia. Jeżeli gubimy się w gąszczu informacji możemy skorzystać z gotowych narzędzi, jakimi są specjalne porównywarki kont osobistych lub samodzielnie stworzyć klasyfikację rachunków, które nas interesują. Na początek jednak najlepiej zadać sobie pytanie: na czym właściwie najbardziej nam zależy? Jakie funkcjonalności powinien posiadać naszym zdaniem rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy?

Podsumujmy: ROR to nic innego, jak skrót, którego rozwinięciem jest rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Prościej rzecz ujmując, ROR to po prostu konto osobiste. Wybierając ROR warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, między innymi ewentualne opłaty związane z prowadzeniem i otwarciem konta, koszty przelewów itp. Podejmując decyzję można posiłkować się porównywarkami kont osobistych, które zestawiają różne rodzaje rachunków prowadzonych przez banki.