Ile kosztuje Komunia Święta?
Spis treści
Pierwsza Komunia Święta jest dla młodego człowieka bardzo ważnym momentem, ponieważ w tym czasie znajduje się w centrum zainteresowania bliskich osób. Jednocześnie to bardzo rodzinna okazja, dlatego po uroczystości w kościele, rodzice dziecka zwykle zapraszają uczestników na przyjęcie lub obiad. Jak duże koszty może generować organizacja Komunii?
Ile kosztuje przyjęcie komunijne?
Wiele zależy od tego, czy przyjęcie/obiad organizujemy w domu czy w restauracji lub innym lokalu. Jeśli wybór padł na pierwszą opcję, warto ustalić menu, spisać listę zakupów i orientacyjnie podliczyć wszystkie koszty. Oczywiście, im więcej osób zaprosimy, tym koszt Komunii będzie większy. Ile kosztuje przyjęcie komunijne w lokalu? Jakie cenniki ustalają lokale na Komunię? W tym przypadku warto pamiętać, że cena przyjęcia w restauracji jest ściśle uzależniona od wybranych potraw. Często restauracje proponują kilka możliwych wariantów, dzięki czemu menu łatwiej można dopasować do swoich możliwości finansowych. Koszt Komunii w restauracji jest ściśle uzależniony również od regionu Polski i wielkości miasta, w którym znajduje się dany lokal. Cena od osoby za przyjęcie komunijne może oscylować w granicach ok. 80 – 200 złotych.
Należy sprawdzić, czy cena Komunii za osobę w danej restauracji obejmuje tort. Koszty tortów komunijnych wahają się od ok. 30 do 80 złotych za kilogram, w zależności od wykorzystanych składników, ilości zdobień czy stopnia skomplikowania kształtu ciasta itp. Analizując zaproponowany cennik trzeba też zapytać czy w koszty wliczony jest alkohol, o ile planujemy zaserwowanie podobnych trunków na przyjęciu. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są również drobne upominki dla gości komunijnych. Mogą to być na przykład odpowiednio udekorowane ciasteczka (ok. 3 – 8 złotych/sztuka). Cena Komunii w restauracji jest ściśle uzależniona od liczby zaproszonych gości.
Kucharka na Komunię – cena
Jeżeli przyjęcie komunijne w restauracji nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, a jednocześnie nie mamy warunków, by zorganizować je w domu, możemy samodzielnie wynająć lokal z odpowiednim zapleczem i poprosić o pomoc wyspecjalizowaną kucharkę, która zajmie się obsługą gastronomiczną wydarzenia. W takim przypadku, analizując ceny przyjęcia komunijnego, trzeba mieć na uwadze, między innymi:
• wynagrodzenie dla kucharki: ok. 20 – 60 złotych/osoba (w zależności od liczby dań, pracochłonności poszczególnych potraw itp.)
• koszt zakupu niezbędnych produktów
• obsługę kelnerską
Niekiedy osoby proponujące przyrządzenie menu komunijnego, współpracują z kelnerami i są w stanie zaproponować całościową obsługę przyjęcia. Cena przyjęcia komunijnego jest więc zdeterminowana oczekiwaniami organizatorów.
Komunia Święta – przyjęcie w domu a catering
Jeżeli chcemy, by przyjęcie komunijne odbyło się w domu, ale nie mamy czasu lub ochoty na samodzielne przygotowywanie poczęstunku, możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest gotowy catering. Jak przedstawiają się ceny cateringu na Komunię? Podobnie jak we wcześniej rozpatrywanych przypadkach, ceny przyjęć komunijnych mogą być różne. Orientacyjnie jednak podobna usługa może kosztować ok. 40 – 100 złotych za osobę. Do ceny przyjęcia komunijnego należy wówczas doliczyć, jeśli jest taka potrzeba, chociażby wypożyczenie odpowiedniej ilości talerzy, szklanek, sztućców, obsługę kelnerów itp. Opcjonalnie, można zdecydować się na jednorazowe, tematyczne talerzyki komunijne.
Ile kosztuje alba komunijna?
Koszty Komunii muszą obejmować również odpowiedni strój dla dziecka. Ile kosztuje alba komunijna dla chłopca? Ok. 100 – 180 złotych. Koszt alby przeznaczonej dla dziewczynki jest bardzo podobny. Jednak ubiór na komunię świętą to nie tylko alby! W przypadku dziewczynek niekiedy dopuszczalne są specjalne sukienki (ok. 200 – 600 złotych), natomiast w niektórych parafiach chłopcy mogą włożyć garnitury (ok. 100 – 500 złotych).
Ile kosztuje dekoracja kościoła na Komunię?
Bardzo ważnym elementem całej uroczystości jest odpowiedni wystrój kościoła na Komunię. Zwykle tematyczne przybranie kościoła na Komunię obejmuje kwiaty oraz wstążki, wszystko jest z reguły utrzymane w białej kolorystyce. W takim razie: ile kosztuje wystrój kościoła na Pierwszą Komunię Świętą? Wiele zależy od rodzaju wykorzystanych kwiatów oraz liczby dzieci, które biorą udział w uroczystości. Im jest ich więcej, tym koszty dekoracji są mniejsze, ponieważ rozkładają się na większą grupę rodziców. Cena strojenia kościoła na Komunię może oscylować w granicach ok. 1000 – 3000 złotych.
PODSUMOWUJĄC: organizacja Komunii Świętej to bardzo poważne zadanie, które wymaga od rodziców przygotowania się nie tylko od strony duchowej, ale również finansowej. Koszt Komunii oczywiście jest uzależniony od tego, jakie mamy plany względem całej uroczystości: jak będzie wyglądało przyjęcie i czy w ogóle planujemy jego przygotowanie. Do kosztów „stałych” jednak trzeba zaliczyć, między innymi, cenę wystroju kościoła na Komunię, koszt zakupu alby lub sukienki/garnituru dla dziecka oraz pozostałych elementów stroju, składkę na prezenty dla dzieci itp. Koszty przyjęcia komunijnego natomiast określa liczba gości, menu oraz miejsce, w którym ma się ono odbywać. Wszystkie podane ceny są orientacyjne i mogą różnić się od rzeczywistych ofert.