Ile kosztuje chrzest?

Chrzest jest dla wierzących rodziców bardzo ważnym momentem w życiu nowonarodzonej pociechy, dlatego zazwyczaj przygotowania do uroczystości trwają dość długo i zapraszane są na nią najbliższe dziecku i rodzicom osoby. Organizacja chrzcin może wiązać się z konkretnymi kosztami, dlatego świeżo upieczeni rodzice stają przed wieloma rozterkami: ile kosztuje chrzest dziecka? Jakie wydatki to absolutne minimum, a jakie koszty da się w praktyce „obciąć”? Ile dać księdzu za chrzest? Obiad w domu czy w restauracji?

Ile księdzu za chrzest?

Jeśli istnieje zamiar ochrzczenia dziecka, młodzi rodzice swoje pierwsze kroki powinni skierować do kancelarii kościelnej w celu załatwienia niezbędnych formalności. Często pojawia się więc pytanie, ile kosztują chrzciny w kościele? Czy w ogóle trzeba coś płacić? Jaka kwota jest odpowiednia za chrzest dziecka? Podobnych znaków zapytania może być dużo. Tymczasem, ofiara za chrzest w kościele jest dobrowolna, a to jak wysoka będzie ewentualna opłata za chrzest zależy od naszych możliwości finansowych.

Zastanawiając się, ile kosztuje chrzest dziecka w kościele, warto natomiast pamiętać, że na chrzest maluch będzie potrzebował konkretnego stroju. Zazwyczaj jest to biała sukienka lub wariacja na temat garnituru. Cena stroju zależy od tego, z jakich materiałów jest on wykonany, na jaką porę roku został przeznaczony itp., jednak zazwyczaj może ona oscylować w granicach ok. 100 – 300 złotych.

koszt chrztu

Chrzciny w restauracji

Analizując koszt chrzcin nie można zapominać o ewentualnym poczęstunku dla gości, jeżeli takowy planujemy. Zazwyczaj po uroczystości w kościele, rodzice dziecka zapraszają na obiad. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca oraz czasu – obiad na chrzciny można zorganizować we własnym domu: zamówić catering lub samodzielnie przygotować poczęstunek. Dzisiaj jednak coraz częściej wybieraną opcją jest lokal na chrzciny, np. profesjonalna restauracja. Dlaczego? To duża wygoda i oszczędność czasu.

Chrzciny – cena za osobę: jakich kosztów powinniśmy się spodziewać? Na ostateczną cenę składa się kilka czynników, między innymi: renoma lokalu, lokalizacja, liczba gości, wybrana opcja obiadowa. Za chrzciny w restauracji, przyjmując, że przyjęcie będzie obejmowało wyłącznie obiad: pierwsze i drugie danie, ciasto, kawę i herbatę będziemy mieli zapłacić ok. 30 – 150 złotych/talerzyk. Rzecz jasna, ceny chrzcin w restauracji mogą być równie dobrze wyższe – wszystko zależy od tego, jakie dania zostaną zaserwowane gościom. Co więcej, wiele restauracji proponuje do wyboru więcej niż jedno menu z różnymi cenami, co pozwala na łatwiejsze podjęcie ostatecznej decyzji.

Na tym jednak nie koniec! Koszt chrztu zazwyczaj powinien obejmować również cenę tortu, chociaż nie jest to pozycja konieczna. Ile kosztuje tort na chrzciny? Za kilogram prostego tortu będziemy musieli zapłacić około 50 – 90 złotych. Sprawdzając koszt chrzcin w restauracji warto dopytać, czy cena obejmuje dostarczenie tortu czy należy kupić go na własną rękę. Oczywiście, wszystkie ceny są orientacyjne i mogą się różnić od dostępnych ofert.

Ile się daje na chrzest?

Przyjęło się, że częstym prezentem na chrzest malucha jest tak zwana „koperta”. Zaproszeni goście mogą się więc zastanawiać – ile się daje na chrzciny? Czy w ogóle muszą to być pieniądze i ile pieniędzy na chrzest to wystarczająca suma? Odpowiedź jest prosta: tyle, ile uznamy za stosowne. Kwota, którą przeznaczymy na prezent zależy od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Podsumujmy – ile dajemy na chrzest? To wysoce indywidualna kwestia! Poza tym, równie dobrze prezentem na chrzciny mogą być zabawki, ubranka dla maluszka lub inne przydatne akcesoria. W razie wątpliwości, warto wcześniej zapytać rodziców dziecka z czego najbardziej pociecha mogłaby się ucieszyć lub co przydałoby się w opiece nad nim.

PODSUMUJMY: ile zapłacić za chrzest? Czy istnieje odgórnie ustalona kwota? „Cena” chrztu dziecka w kościele to „co łaska”. Chrzcząc dziecko składasz dobrowolną ofiarę. Zastanawiając się, ile kosztują chrzciny, na uwadze należy mieć też ewentualny poczęstunek dla gości oraz strój dla maluszka. Obiad dla najbliższych można zorganizować w domu lub w restauracji, w zależności od tego, jaki budżet i oczekiwania posiadamy.