Lokata czy konto oszczędnościowe: co wybrać?

Podjąłeś/podjęłaś decyzję – zaczynasz oszczędzać? Świetnie! Zastanawiasz się tylko, co wybrać – konto oszczędnościowe czy lokatę? Nie wiesz czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie.

Co to jest lokata?

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie podstawowych terminów – jaka jest definicja lokaty bankowej? Ty, jako klient wpłacasz na lokatę konkretną sumę pieniędzy. Po jej wygaśnięciu, bank oddaje Ci te środki + należne odsetki. Mechanizm działania lokaty jest w dużej mierze uzależniony od tego, na jaki rodzaj lokaty się zdecydujemy. Do wyboru mamy, między innymi, lokaty terminowe (zakładane na określony czas), odnawialne, rentierskie czy nocne.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to specyficzny rodzaj konta stworzony z myślą o osobach, których celem jest odkładanie posiadanych środków. Konto jest oprocentowane, dlatego jeśli zastanawiamy się, które konto oszczędnościowe wybrać, warto zwrócić między innymi uwagę właśnie na tę kwestię. Co ciekawe, jest to również relatywnie elastyczne rozwiązanie: w przypadku wielu kont oszczędnościowych możemy wypłacać zgromadzone środki, chociaż często wiążę się to z konkretnymi opłatami, dlatego przed zdecydowaniem się na określoną ofertę, koniecznie trzeba przeanalizować warunki wypłat i wpłat.

Lokata terminowa a konto oszczędnościowe

Lokata terminowa a rachunek oszczędnościowy – jakie różnice zasługują na naszą uwagę? Co ma szczególne znaczenie w wyborze odpowiedniego rozwiązania? Jak zostało wspomniane wyżej, w przypadku kont oszczędnościowych możemy wielokrotnie natknąć się na oferty, które pozwalają nam na wypłacanie i wpłacanie środków (wypłacanie i przelewy mogą być płatne), co zapewnia większą swobodę. Lokata terminowa jest natomiast „sztywnym” rozwiązaniem – wypłata środków przed czasem może skutkować tym, że w ogóle nie otrzymamy odsetek lub zostaną nam one wypłacone tylko w określonej kwocie.

Warto pamiętać, że podobny sposób funkcjonowania lokat terminowych oraz rachunków oszczędnościowych ma zalety, dlatego ostateczny wybór zależy od naszych potrzeb. Jeśli mamy problem z regularnym oszczędzaniem, a pieniądze przeciekają nam przez palce, umieszczenie oszczędności na lokacie może skutkować tym, że będziemy bardziej zmotywowani do powstrzymania się od wydatków. Konto oszczędnościowe z kolei ma szansę sprawdzić się w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni naszej finansowej przyszłości i mimo, że teraz dysponujemy pewną zapasową kwotą, nie mamy gwarancji, że nie będziemy potrzebowali jej podjąć za jakiś czas.

PODSUMOWUJĄC: nie można jednoznacznie wskazać wyższości jednego rozwiązania nad drugim. Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata terminowa mają swoje zalety i dopasowując odpowiednią ofertę, warto mieć na uwadze własne oczekiwania i potrzeby. Oszczędności zawsze się przydadzą – dbajmy o nasze finansowe bezpieczeństwo!