Bezpieczna pożyczka pozabankowa. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed jej wyborem?

Kredyt gotówkowy, karta kredytowa, limit w koncie czy pożyczka pozabankowa? Dodatkową pomoc finansową można pozyskać na kilka sposobów. Jednak wśród Polaków popularniejsze i znacznie szybsze jest to ostatnie rozwiązanie, czyli pożyczka pozabankowa. Na co musisz zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę bezpieczną dla Twojego portfela? Poznaj 4 kluczowe wskazówki, które ułatwią Ci pozyskanie tego rodzaju finansowania.

Wybierz optymalny termin spłaty

Kiedy zaciągniesz pożyczkę w instytucji pozabankowej, powinieneś spłacać ją w wyznaczonych terminach. Dokładne informacje o tym, kiedy masz zapłacić ratę, znajdziesz w umowie.  Kiedy chcesz pożyczyć pieniądze, sam masz możliwość wskazania odpowiedniej comiesięcznej daty spłaty raty pożyczki.

Pamiętaj wtedy, żeby termin spłaty raty pożyczki pozabankowej przypadał najlepiej na kilka dni po Twojej wypłacie. W ten sposób zachowasz płynność finansową, która z kolei pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której nie będziesz miał pieniędzy na spłatę pożyczki.

Zweryfikuj wszystkie koszty pożyczki

Instytucje pozabankowe działają według różnych cenników. Niektóre z nich wykorzystują możliwość doliczania wszystkich dodatkowych opłat, inne zaś chcą obniżyć całkowity koszt pożyczki odejmują np. opłaty administracyjne. Zwróć też uwagę na tzw. RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To dzięki RRSO będziesz wiedział, ile zapłacisz za swoją pożyczkę.

Umowy pożyczek pozabankowych i chwilówek zawierają także zapisy o dodatkowych opłatach, pobieranych w różnych sytuacjach i z różnych względów. Dlatego zwróć na nie szczególną uwagę i zastanów się nad ich zasadnością jeszcze przed podpisaniem umowy.

Sprawdź, czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty

Warunki wcześniejszej spłaty znajdziesz w umowie pożyczki. Zawarte są tam wszelkie informacje na temat umorzenia części odsetek czy prowizji w chwili wcześniejszej spłaty. Zapisy te są bardzo ważne, ponieważ mogą znacznie obniżyć całkowity koszt pożyczki w przypadku jej spłaty przed przewidzianym terminem. Zwróć uwagę na to, że brak takich zapisów jest równoznaczny z tym, że firma udzielająca pożyczek działa niezgodnie z prawem (więcej o nich znajdziesz w akapicie poniżej).

Zweryfikuj, czy umowa pożyczki nie zawiera niedozwolonych zapisów

Przeciwieństwem zapisów, które powinny być zawarte w umowie pożyczkowej, są tak zwane klauzule niedozwolone (abuzywne). Są to treści, które w sposób rażący naruszają wszelkie Twoje prawa, jako pożyczkobiorcy.

Klauzule niedozwolone są to postanowienia wzorców umów, które kształtują Twoje prawa i obowiązki w sposób niezgodny z powszechnie obowiązującym prawem, czyli np.: umowa pożyczkowa może nie zezwalać na ewentualną wcześniejszą spłatę pożyczki.

Przy zawieraniu umów pożyczkowych, firma pożyczkowa ma obowiązek pisemnego sformułowania warunków umowy. Przed podpisaniem umowy, masz prawo zażądać od pożyczkodawcy, żeby ten udostępnił Ci dokumenty mówiące o warunkach pożyczki oraz wszelkich wydanych do niej aneksów i regulaminów. Pamiętaj, że tylko dokładne zapoznanie się z warunkami umowy uchroni Cię od kłopotów.

Kiedy po podpisaniu umowy zorientujesz się, że któryś z zapisów jest niezgodny z prawem – miej na uwadze, że zawsze możesz odwołać się do sądu. W ostateczności to on będzie chronił Twoich praw konsumenckich!

Szukasz bezpiecznej pożyczki pozabankowej?

Sprawdź, co może zaoferować Ci Bancovo. Skorzystaj z naszego kalkulatora, wypełnij krótki wniosek i wybierz finansowanie najlepiej dopasowane do twoich potrzeb.