Co to jest podatek Belki?

Każdy, kto trzyma swoje oszczędności na lokatach, rachunkach oszczędnościowych, czy inwestuje z sukcesami na giełdzie wie, że od wypłaconych zysków trzeba odprowadzić podatek, który potocznie nosi nazwę „podatku Belki”. Nazwa powstała od nazwiska ministra finansów Marka Belki, który był pomysłodawcą tego podatku i za jego przyczyną został on wprowadzony na stałe do polskiego systemu podatkowego. Podatek Belki jest podatkiem od zysków kapitałowych. O co dokładnie chodzi? Oto najważniejsze informacje.

 

Podatek Belki

Potoczna nazwa niewiele mówi. Oficjalnie zaś jest to podatek od zysków kapitałowych, co nieco bardziej rozjaśnia zagadnienie, ale nie wyjaśnia go jeszcze całkowicie. Można spotkać się również z określeniem „podatek od oszczędności”, co zbliża się do jego faktycznego zastosowania, ale jednocześnie mija się w pewnym stopniu z prawdą.

Podatek Belki nie jest pobierany od naszych oszczędności. Te pozostają nienaruszone. Podatek Belki naliczany jest od kwoty wypracowanych zysków.

Przykład:

Jeżeli wpłacasz na 3-miesięczną lokatę z oprocentowaniem 3% w skali roku 10 000 złotych, to zysk brutto po jej zakończeniu wyniesie 75 zł.  „Podatek Belki” nie zostanie naliczony od Twoich 10 000 zł, tylko od zysku 75 zł i wyniesie 14,25 zł. Zysk netto, po odliczeniu podatku, będzie miał wysokość 60,75 zł.

Przedmiot opodatkowania

Zapłacenie podatku Belki będzie konieczne w przypadku wypracowania zysku m.in.:

  • z lokat,
  • z depozytów bankowych,
  • z dywidend,
  • z funduszy kapitałowych,
  • z papierów wartościowych.

co to jest podatek belki

Sposób opodatkowania

Podatek od zysków kapitałowych przyjmuje formę zryczałtowanego podatku w wysokości 19% od wypracowanych zysków. W przypadku gromadzenia oszczędności za pomocą produktów bankowych, to bank wylicza wartość tego podatku i odprowadza go do właściwego urzędu skarbowego w imieniu swojego klienta. Osoba, która oszczędza i wypłaca zgromadzone przez siebie środki, otrzymuje kwotę pomniejszoną o odprowadzony już podatek od zysków kapitałowych. Jeżeli zaś chodzi o roczne rozliczenie czy dodatkowe zeznanie podatkowe, to w opisanych powyżej sytuacjach, nie jest ono konieczne.

Naturalnie są sytuacje, jak na przykład sprzedaż z zyskiem papierów wartościowych (takich jak akcje spółek), w których konieczne jest samodzielne odprowadzenie 19% podatku od wypracowanego zysku oraz złożenie w urzędzie skarbowym odrębnego zeznania podatkowego. W zeznaniu podatkowym można uwzględnić również poniesione straty, które zmniejszą podatek od zysków, ale dotyczy to tylko tego samego źródła przychodu.

Czy podatek Belki jest zawsze obowiązkowy?

Jeżeli dany produkt finansowy lub instrument jest obciążony tym podatkiem, a kapitał wypracuje zyski, to tak – podatek jest obowiązkowy. Jeżeli przyniesie stratę (przy inwestycjach czasem dochodzi do strat) – podatku nie ma, bo nie ma zysku.

Podatek Belki to forma pozyskania dodatkowych finansów do budżetu państwa i swego rodzaju sposób na kontrolowanie oszczędności. To główny czynnik, który spowalnia wzrost wartości Twoich oszczędności.