Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny: dlaczego to nie jest to samo?

Naszą misją jest poszerzanie Twojej wiedzy na temat finansów, produktów bankowych itp. Wiemy, że tylko jeżeli dysponujesz odpowiednim zapleczem informacyjnym, będziesz mogła/mógł podejmować rozsądne, przemyślane decyzje. Dzisiaj poruszymy kwestię, która ma szczególne znaczenie dla osób planujących zakup własnego mieszkania: odpowiemy sobie na pytanie, jakie są różnice między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym, ponieważ – wbrew pozorom – to nie jest to samo! Kredyt hipoteczny vs mieszkaniowy: co warto wiedzieć na ten temat?

Co to jest kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy?

Zacznijmy od podstaw: kredyt mieszkaniowy a hipoteczny – definicja obu produktów może wydawać się dość podobna, ale w rzeczywistości mówimy o całkiem innych rozwiązaniach, nie zapominaj o tym!

Co to jest kredyt hipoteczny? To, jak sama nazwa wskazuje, kredyt zabezpieczony hipoteką. Pożyczane w jego ramach pieniądze trzeba spożytkować na konkretny cel: kupno mieszkania, remont, zakup działki budowlanej, inwestycję w lokal pod wynajem itp. Kredyt hipoteczny może być związany z dość długim okresem kredytowania. Co więcej, przy jego pomocy istnieje możliwość pożyczenia relatywnie dużej kwoty, chociaż oczywiście wpływ na to ma szereg czynników.

Kredyt mieszkaniowy to kredyt hipoteczny, który musi zostać przeznaczony na cel mieszkaniowy, na przykład zakup własnego mieszkania, domu, działki czy garażu. Tak jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego musi być zabezpieczony hipoteką, charakteryzuje się długim okresem kredytowania i wysoką kwotą kredytu.

kredyt hipoteczny czy kredyt mieszkaniowy

Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym?

W porządku… ale obie te definicje brzmią bardzo podobnie, jeśli nie identycznie. Co je w takim razie dzieli? Kredyt mieszkaniowy, a hipoteczny: jakie różnice warto znać? Czym różnią się te dwa produkty? Priorytetowe znaczenie w tym przypadku ma swoboda w wykorzystaniu środków, która w przypadku kredytu hipotecznego jest trochę szersza. Kredyt mieszkaniowy można wziąć na zakup domu, mieszkania, garażu, a kredyt hipoteczny również na dodatkowe cele – np. sfinansowanie budowy domu, zakup działki budowlanej, remont mieszkania itd.

Co lepsze: kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy?

Co wybrać? Lepszym rozwiązaniem będą oferty kredytów mieszkaniowych czy może jednak oferty kredytów hipotecznych? Wybór pomiędzy kredytem hipotecznym a mieszkaniowym powinien być zdeterminowany przede wszystkim celem, na jaki zamierzamy przeznaczyć środki. Zastanów się, na co chcesz spożytkować pieniądze i sprawdź, który z kredytów umożliwi Ci realizację Twoich zamierzeń. Istotne jest to, że często banki stosują zamiennie te dwa pojęcia, więc trzeba upewnić się samemu, co bank oferuje.

Oczywiście, przypominamy, że niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujesz: mieszkaniowy czy hipoteczny, starannie przeanalizuj dostępne na rynku oferty i nie podejmuj pochopnych, nieprzemyślanych decyzji. Zwróć uwagę, między innymi, na oprocentowanie kredytu hipotecznego w ramach konkretnej oferty czy oprocentowanie mieszkaniowego kredytu na mieszkanie. Sprawdź, jaka jest marża banku, prowizja, wysokość minimalnego wkładu własnego, dodatkowe wymagania itp.

REASUMUJĄC: kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy to nie są pojęcia tożsame, chociaż trzeba przyznać, że wiele cech łączy oba rodzaje kredytów. Podstawową różnicą jest swoboda w dysponowaniu pożyczonymi środkami, czyli cel, na jaki kredyt jest udzielany – w przypadku kredytu hipotecznego pieniądze można wykorzystać na szerszy wachlarz celów, a kredyt mieszkaniowy tylko na cele mieszkaniowe, jakim jest zakup nieruchomości.