Niespłacanie kredytu: dowiedz się, co właściwie Ci grozi!
Spis treści
Jeżeli masz na swoich barkach jakikolwiek kredyt lub zamierzasz zaciągnąć podobne zobowiązanie, musisz wiedzieć, czym może zaowocować niespłacanie zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą grozić za niespłacanie kredytu gotówkowego? Do czego zobowiązuje Cię zadłużenie w banku? Czy niespłacanie kredytu zawsze oznacza, że do gry wkracza komornik? Dzisiaj spróbujemy sobie rozwinąć temat, jakim jest niespłacony kredyt w banku i jego reperkusje!
Konsekwencje niespłacania kredytu: tego nie rób!
Masz problemy finansowe? Zadajesz sobie pytanie, co mi grozi za niespłacanie kredytu? Nie masz pojęcia, jaka kara może zostać Ci wymierzona? Zastanawiasz się, co dalej, jeśli masz niespłacony kredyt? Przede wszystkim, w sytuacji, w której pojawiają się kłopoty natury finansowej i przewidujesz, że w związku z tym możesz mieć trudności z terminowym spłacaniem zaciągniętego kredytu, nie chowaj głowy w piasek. Niespłacany kredyt nie zniknie magicznie, jeśli zaczniesz unikać tematu, wręcz przeciwnie, problem będzie się nawarstwiał. Jeżeli grozi Ci niepłacenie rat kredytu, od razu porozmawiaj z bankiem, w którym masz kredyt i poproś o przedstawienie możliwych opcji, np. obniżenia rat miesięcznych poprzez podpisanie na nowo umowy kredytowej. Należy jednak pamiętać, że zwiększy to koszt całościowy kredytu i wydłuży czas jego spłaty. Jeśli mamy pewność, że kłopoty ze spłatą są przejściowe i mogą trwać np. kilka miesięcy, to możemy rozmawiać z bankiem o tzw. Wakacjach kredytowych na określony czas.
Czym skutkuje niespłacanie kredytu?
Co dzieje się w sytuacji, kiedy nie spłacasz kredytu? Jakie mogą być skutki niespłacania kredytu gotówkowego? W praktyce, jakie konsekwencje może nieść za sobą niespłacony kredyt? Początkowo bank, który jest kredytodawcą zwykle sięga po najprostsze narzędzia: wezwania do zapłaty, pisemne lub telefoniczne. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku ścieżka postępowania banku to kwestia indywidualna. Jeżeli mimo działań podjętych przez bank, kredytobiorca dalej nie ureguluje zadłużenia, bank może się zdecydować na wypowiedzenie umowy kredytu bądź na obniżenie przyznanej kwoty kredytowej, co będzie miało dla Ciebie konkretne konsekwencje.
Jakie? Po zakończeniu okresu wypowiedzenia musisz oddać bankowi sumę kredytu powiększoną o należne odsetki. Co, jeśli tego nie zrobisz? Bank na początku przystąpi do restrukturyzacji zadłużenia. Jeśli to nie będzie możliwe, to bank ma możliwość sprzedania zadłużenia firmie windykacyjnej i w ten sposób próbować odzyskać wierzytelność. Niespłacony kredyt a komornik: co musisz wiedzieć? Rozpoczęcie komorniczego postępowania egzekucyjnego, możliwe jest dopiero na podstawie wyroku sądowego.
Skutki niespłacania kredytu: jak się przed nimi zabezpieczyć?
Wiedza na temat tego, jaka jest kara za niespłacanie kredytu to jedno, ale najlepiej w ogóle nie doprowadzać do sytuacji, w których dojdzie do tego, że nie będziesz w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań.
Po pierwsze: ostrożnie podchodź do własnych finansów. Zbyt duży optymizm może być zgubny. Jeżeli zamierzasz zaciągnąć jakikolwiek kredyt, spójrz trzeźwym okiem, czy rzeczywiście jest Cię na to stać.
Po drugie: miej na uwadze przyszłość! Niestety, los potrafi płatać nam figle i to, że dzisiaj masz środki na uregulowanie raty kredytu, wcale nie oznacza, że w przyszłości również tak będzie – strata pracy, problemy rodzinne, życie nie zawsze nas rozpieszcza.
Po trzecie: staraj się gromadzić oszczędności! Przyjmijmy, że spłacasz kredyt, ale nagle dowiadujesz się o tym, że zostaniesz zwolniony z pracy. Co dalej? Oszczędności (oczywiście w odpowiedniej kwocie, najlepiej w wysokości 6ścio miesięcznej pensji) mogą pomóc Ci przetrwać i zachować płynność finansową aż do momentu, w którym znajdziesz nowe zatrudnienie.
REASUMUJĄC: lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego staraj się nie doprowadzać do sytuacji, w której możesz mieć problem ze spłacaniem kredytu. Nigdy nie przeczekuj problemu, wyjdź z inicjatywą. Ostrożnie podejmuj decyzję finansowe, zawsze dokładnie analizuj wszystkie za i przeciw oraz trzeźwo oceniaj swoje finanse!