Rodzaje oprocentowania lokat

W tym artykule poruszamy temat oprocentowania lokat bankowych. Znajdziesz tu podstawowy podział, z jakim możesz się spotkać podczas zakładania lokaty w Twoim banku.

 

Jeśli szukasz definicji lokaty bankowej i zastanawiasz jakiej są jej rodzaje, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Oprocentowanie stałe

Oprocentowanie stałe, czyli lokaty przynoszące równy zysk przez cały okres ich trwania. Jest to najbardziej klasyczny rodzaj oprocentowania lokat, w ramach którego każdy klient z góry wie, na jakie odsetki może liczyć. Wysokość oprocentowana znana jest w momencie lokowania oszczędności i nie zmienia się aż do momentu zakończenia lub automatycznego przedłużenia* lokaty.

* W sytuacji, gdy lokata została założona z opcją jej automatycznego przedłużenia o kolejny okres – oprocentowanie może ulec już zmianie.

Oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne, czyli lokaty oferujące różny poziom zysków. Zmienne oprocentowanie lokat możemy definiować na dwa sposoby.

Po pierwsze – może ono dotyczyć charakterystyki samego produktu oferowanego przez bank. Niektóre instytucje posiadają w swoich ofertach lokaty, których oprocentowanie może zmieniać się w czasie (np. wzrost oprocentowania po każdym miesiącu czy kwartale oszczędzania).

Po drugie – może być ono uzależnione od stóp procentowych NBP. W tym przypadku oprocentowanie lokat jest uzależnione od aktualnej sytuacji rynkowej. W zależności od decyzji Narodowego Banku Polskiego – może rosnąć lub maleć.

Jeżeli w trakcie trwania lokaty dochodzi do kapitalizacji odsetek, które zasilają jej kapitał – możemy dodatkowo rozróżnić tzw. oprocentowanie efektywne. Informuje ono, jaki zysk przyniesie lokata, jeśli doliczy się do niej kapitał wypracowany przez odsetki.

Oprocentowanie netto

Oprocentowanie netto, czyli faktycznie wypracowany zysk. Naturalnie, podawana przez banki wysokość oprocentowania wcale nie oznacza, że dokładnie tyle zostanie wypłacone każdej osobie.

Zanim odsetki trafią na konto, muszą zostać uszczuplone o podatek od zysków kapitałowych (popularnie nazywany podatkiem Belki). Jego wysokość wynosi 19%, co powoduje, że z każdej zarobionej na lokacie złotówki, osoba oszczędzająca otrzyma dokładnie 81 groszy.

Szukasz idealnej lokaty dla siebie? Zapoznaj się również z tym wpisem.