Czym się zajmuje doradca finansowy?

Chcesz zadbać o swoje finanse? Zamierzasz skorzystać z usług specjalisty, jakim jest dobry doradca finansowy, ale nie do końca wiesz, jakie są jego obowiązki? Zastanawiasz się, czym w praktyce rzeczywiście zajmują się doradcy finansowi i przede wszystkim – ile kosztuje doradca finansowy i jego usługi? Jaki jest zakres obowiązków doradcy finansowego? Spróbujmy sobie wyjaśnić, czym jest profesja doradcy finansowego!

Kim jest doradca finansowy i co robi?

Zacznijmy od podstaw: jak działają doradcy finansowi? Jakie są usługi doradcy finansowego i przede wszystkim – kto to w ogóle jest doradca finansowy? Zadaniem doradcy finansowego jest wsparcie klientów na drodze podejmowania kolejnych kroków związanych z jego finansami. W czym w praktyce pomaga doradca finansowy? Na przykład, w staraniach o kredyt hipoteczny. Doradca finansowy a kredyt hipoteczny? Załóżmy, że chcesz dostać kredyt hipoteczny, idąc do doradcy finansowego możesz się spodziewać, że będzie on w stanie przedstawić Ci oferty kredytów hipotecznych kilku banków oraz pomoże Ci przejść przez cały proces ubiegania się o kredyt.

Czy doradca finansowy pobiera opłaty?

Wiemy już, jakie są zadania doradcy finansowego – teraz pojawia się więc zasadnicze pytanie: ile kosztuje doradca finansowy? To kwestia indywidualna. Możliwe, że będzie wymagana, na przykład, prowizja, jeśli zdecydujesz się na kupno przedstawionego przez doradcę produktu. Co więcej, w niektórych przypadkach również przeanalizowanie Twojej sytuacji finansowej również będzie wiązało się z konkretnymi kosztami. Niemniej jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, koszty są uzależnione od tego, z usług jakiego doradcy korzystasz, dlatego o wszelkie informacje na ten temat pytaj u źródła.

Couple Talking With Advisor During Meeting In Office

O co pyta doradca finansowy?

No dobrze…ale co musi wiedzieć doradca finansowy? Cóż, wszystko zależy od tego, w jakiej sprawie udajesz się do specjalisty i co chcesz w ten sposób osiągnąć, dlatego trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Niemniej jednak, trzeba się spodziewać konkretnych pytań o Twoją osobistą sytuację, dopasowanych do Twoich zamierzeń.

Jakie dokumenty będą potrzebne dla doradcy finansowego?

Znamy zakres obowiązków doradcy finansowego, wiemy również, jakie ma prowizja doradca finansowy oraz wyjaśniliśmy sobie, że to, jakie pytania zadaje doradca finansowy zależą od osobistych planów klienta. W takim razie: co z dokumentami? W tym przypadku również wiele zależy od tego, jaki jest nasz cel współpracy z doradcą, dlatego jeszcze przed spotkaniem możesz telefonicznie zapytać doradcę o to, jakich dokumentów będzie potrzebował.

Wady i zalety doradcy finansowego

Dlaczego współpraca z doradcą finansowym może się okazać pomocna? Na przykład, podczas starania się o kredyt w banku, chociażby kredyt hipoteczny, doradca mając doświadczenie będzie wsparciem na drodze realizacji kolejnych procedur. Co więcej, idąc do doradcy możliwe, że zostaną Ci przedstawione oferty kilku banków.

Korzystając z usług doradców musisz pamiętać jednak o kosztach tego rodzaju wsparcia. Ponadto, zwracaj uwagę na to, co proponuje Ci doradca finansowy – nie bój się poprosić go informację na temat tego, jakie on będzie miał korzyści z tego, że Ty zdecydujesz się na konkretny produkt.

Czy warto korzystać z usług doradcy finansowego?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam(a)! Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje indywidualne oczekiwania i potrzeby. Zwróć uwagę na to, jak wybrać doradcę finansowego? Powinien to być obiektywny doradca finansowy, któremu będzie zależało na tym, by dopasować klientowi rzeczywiście najlepszy produkt. Ponadto, miej na względzie, między innymi, doświadczenie i przygotowanie merytoryczne doradcy.


PARTNER ARTYKUŁU: