Ile kosztuje budowa garażu?

Uznaliście, że potrzebny Wam jest garaż? Jeżeli już podjęliście decyzję, prawdopodobnie właśnie teraz zastanawiacie się, jaki będzie koszt budowy garażu i od czego jest on uzależniony. Jakie wydatki będzie generowała budowa garażu murowanego lub garażu drewnianego? Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego? Co wpływa na kosztorys garażu? Dzisiaj spróbujemy sobie omówić kwestię potencjalnych kosztów.

Projekt garażu – cena

Zacznijmy od podstaw, czyli projektu. Ile będzie nas kosztował projekt garażu wolnostojącego, a ile zapłacimy za projekty garaży jednospadowych? Warto pamiętać, że odpowiedź na pytanie: ile kosztuje projekt garażu, nie jest taka prosta, ponieważ cena jest uzależniona od szeregu czynników. Najtańsze projekty jednak znajdziemy na rynku już w cenie od ok. 300 zł. Bardziej skomplikowane projekty mogą jednak z powodzeniem kosztować nawet ponad 1000 zł.

W pracowniach dostępne są gotowe projekty garaży murowanych, drewnianych itp., dzięki czemu możemy dopasować je do własnych możliwości finansowych i preferencji stylistycznych. Warto jednak pamiętać, że wybierając projekt budowlany garaży, na uwadze trzeba mieć nie tylko kwestie finansowe, ale również komfort późniejszego korzystania z budynku. Zastanówmy się, czy potrzebny jest nam projekt garażu do 35 m2, czy może jednak wolimy coś większego. W naszym przypadku najlepiej sprawdzi się projekt garażu dwustanowiskowego z dachem jednospadowym, czy jednak wymagany jest projekt garażu trzystanowiskowego? Priorytetowe znaczenie mają w tym względzie nasze indywidualne potrzeby.

Garaż murowany – cena

Przejdźmy teraz do konkretów: jak przedstawia się koszt budowy garażu murowanego? Oczywiście, najpierw musimy się zastanowić – ile stanowisk będzie nam potrzebnych: wolimy garaże dwustanowiskowe, a może garaż z jednym stanowiskiem w zupełności nam wystarczy? Koszt postawienia garażu murowanego jest bowiem w dużej mierze uzależniony od jego wielkości.

Dostępne są różne projekty garaży murowanych, dlatego warto je między sobą porównać i określić, na jakich cechach budynku najbardziej nam zależy. W takim razie – ile kosztuje budowa garażu murowanego jednostanowiskowego? Orientacyjnie, cena budowy garażu murowanego posiadającego jedno stanowisko może oscylować w granicach ok. 18 000 – 25 000 zł.

Budowa garażu drewnianego

Jak wygląda koszt wybudowania garażu z drewna? Cena gotowego garażu dwustanowiskowego wynosi ok. 10 000 – 30 000 zł (sama konstrukcja, bez bramy, montażu, pokrycia dachowego itp.). W tym przypadku, poza wielkości garażu, bardzo istotny jest także wykorzystany przy jego budowie gatunek drewna. Cena robocizny garażu w przypadku montażu może wynosić ok. 900 – 2000 zł.

Garaż z płyt betonowych: koszt

Inną opcją jest budowa garażu z płyt betonowych. Jak będzie wyglądał koszt budowy garażu wolnostojącego? Ceny niewielkich, jednostanowiskowych garaży mogą zaczynać się od ok. 1500 zł. Koszt wybudowania garażu dwustanowiskowego będzie odpowiednio wyższy. Generalnie, jeśli mamy w planach budowanie garażu, bardzo ważne jest rozsądne określenie jego wielkości, warto się również zastanowić nad tym, czy potrzebny nam jest sam garaż czy może jednak lepszym rozwiązaniem będzie garaż wyposażony w dodatkowego pomieszczenie o charakterze gospodarczym.

Garaż blaszany otynkowany: cena

Twoim celem jest możliwie jak najtańszy garaż? Garaże blaszane to jedna z tańszych opcji. W tym przypadku, koszt gotowego garażu wolnostojącego w jego najprostszej, jednostanowiskowej wersji będzie zaczynał się od ok. 1500 zł. Z kolei koszt budowy garażu dwustanowiskowego może wynosić ponad 3000 zł. Ile kosztuje garaż blaszak otynkowany? Jednostanowiskowy garaż tego rodzaju może kosztować ok. 2500 – 8500 zł.

PODSUMOWUJĄC: podstawienie garażu jest związane z konkretnymi wydatkami. Koszt garażu dwustanowiskowego lub jednostanowiskowego jest ściśle zdeterminowany, między innymi, zastosowanym materiałem. W związku z tym, bardzo przydatny może okazać się kosztorys garażu dwustanowiskowego. Cena garażu wolnostojącego jest uzależniona również od jego wielkości. Ciekawym rozwiązaniem jest budowa garażu posiadającego pomieszczenie gospodarcze. Podane ceny są przykładowe i mogą się różnić od rzeczywistych ofert.