Ile kosztuje elewacja?

Budowa domu chyli się ku końcowi. Zrobiliśmy już fundamenty pod dom, wybraliśmy najbardziej odpowiednie pokrycie dachowe i przyszedł czas na podjęcie decyzji dotyczących elewacji. Elewacja stanowi istotny element prac. Dlaczego? Elewacja zewnętrzna budynku pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale jednocześnie ma duże znaczenie dla prezencji nieruchomości. Jaki jest koszt elewacji budynku za m2? Co powinniśmy wiedzieć, jeśli w planach mamy wykonanie elewacji zewnętrznej? Jak może wyglądać cena elewacji domu? Na jaką cenę materiałów warto się przygotować i ile kosztuje robocizna elewacji? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Koszt wykonania elewacji

Ile kosztuje elewacja zewnętrzna budynku? Od czego może być uzależniona cena wykonania elewacji? Bardzo duży wpływ na koszt elewacji zewnętrznej może mieć, między innymi:

• wielkość budynku

• wykorzystana metoda ocieplenia

• ceny materiałów elewacyjnych

• obszar Polski

• koszt robocizny elewacji

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie przeanalizować cennik elewacji domów, ale znaczenie powinny mieć dla nas również kwestie praktyczne i estetyczne, nie tylko koszt elewacji zewnętrznej domu. Poddając analizie cenę za m2 elewacji domu, należy sprawdzić, czy uwzględnia ona zarówno cenę potrzebnych materiałów, jak i koszt robocizny. Kosztorys elewacji domu powinien nam zostać przedstawiony przez usługodawcę.

Ocieplenie elewacji – cena

To, jaka będzie cena elewacji budynku w dużej mierze determinuje sposób jej ocieplenia. Jak wygląda cennik ocieplenia elewacji? Co wpływa na koszt wykonania ocieplenia elewacji? Jak prezentuje się cennik budowlany elewacji w przypadku ocieplania metodą lekką mokrą? Cena ocieplenia elewacji styropianem o grubości 15 cm metodą lekką mokrą, może kształtować się w zakresie ok. 100 – 130 złotych za metr kwadratowy. Z kolei, cena ocieplania elewacji wełną o tej samej grubości w przypadku metody lekkiej mokrej będzie oscylowała w granicach ok. 130 – 175 złotych/metr kwadratowy. Obie ceny uwzględniają materiały i robociznę.

koszt elewacji

Koszt elewacji zewnętrznej z materiałem

Cena elewacji to temat rzeka. Jak już zostało wspomniane, koszt elewacji domu w dużej mierze zależy od tego, na jaki jej rodzaj ostatecznie się zdecydujemy. Dla wielu osób bardzo ważne są przede wszystkim względy wizualne. Spróbujmy w takim razie przedstawić sobie koszty przykładowych prac, takich jak cena tynkowania elewacji. W takim razie: jaka jest cena za m2 tynków zewnętrznych? Na jaki koszt położenia tynku na elewacji warto się przygotować? Ile kosztuje tynkowanie domu na zewnątrz i od czego jest to uzależnione? Wynagrodzenie dla wykonawców + materiał mogą generować ceny tynkowania domu na zewnątrz w granicach ok. 50 – 100 złotych za metr kwadratowy. Cena tynkowania domu w dużej mierze zależy od tego ile kosztuje wybrany tynk elewacyjny. Przykładowo: ile kosztuje tynk silikonowy? W tym przypadku należy spodziewać cen w granicach ok. 7 – 15 zł/kilogram.

Cennik wykonania elewacji może zakładać również koszt elewacji klinkierowej, która obecnie cieszy się dużą popularnością. Jaka będzie cena wykonania elewacji zewnętrznej z cegieł klinkierowych? Koszt wykonania elewacji budynku może wówczas oscylować w granicach ok. 200 – 400 zł/metr kwadratowy. Generalnie więc, to ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego jest ściśle uzależnione od wykorzystanych materiałów. Ile kosztuje elewacja drewniana? Jaki jest koszt drewnianej elewacji domu, uwzględniający robociznę i materiały? W tym przypadku bardzo trudno jest podać ostateczne widełki cenowe, ponieważ kolosalne znaczenie ma rodzaj wybranego drewna.

Sprawdź, jak Bancovo może Ci pomóc, jeżeli potrzebujesz nowej elewacji!

Myślisz o tym, skąd wziąć pieniądze na wykonanie elewacji? Może masz w planach jej odświeżenie, ale nie dysponujesz wystarczającymi środkami? Zastanawiasz się nad kredytem lub pożyczką? Sprawdź, co może Ci zaproponować Bancovo – platforma skupiająca oferty współpracujących z nią instytucji finansowych dotyczące pożyczek i kredytów gotówkowych na dowolny cel. Wystarczy, że uzupełnisz wymagane informacje, a Bancovo zaprezentuje te oferty pożyczek i kredytów, które rzeczywiście są do Twojej dyspozycji. Proste, prawda?

PODSUMOWUJĄC: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie trapiące wielu inwestorów: ile kosztuje metr kwadratowy elewacji. Dlaczego? Ze względu na fakt, że cennik elewacji domów jednorodzinnych jest uzależniony od szeregu czynników, między innymi, wykorzystanych materiałów. Naszym celem nie powinna być najtańsza elewacja zewnętrzna, ale elewacja wysokiej jakości, odpowiadająca potrzebom budynku i jego właścicieli. O koszt położenia elewacji należy pytać usługodawców, oczywiście wcześniej dokładnie analizując cennik prac elewacyjnych i porównując plusy oraz minusy poszczególnych rozwiązań. Wszystkie wymienione ceny są orientacyjne i mogą się różnić od rzeczywistych ofert.