Ile kosztują schody drewniane?

Urządzając dom lub mieszkanie, naszą uwagę zazwyczaj przykuwają schody, które powinny być nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, zazwyczaj bowiem oczekujemy od nich, że będą również stanowiły ozdobę wnętrza. Bardzo popularnym rozwiązaniem, klasycznym i ponadczasowym, są schody drewniane wewnętrzne. Na jakie koszty musimy się przygotować, jeśli planujemy ich zakup?

Koszt schodów drewnianych w domu/mieszkaniu

Kosz wykonania schodów drewnianych jest uzależniony od kilku czynników. W tej grupie należy wymienić między innymi:

• obszar Polski – cena może się różnić w zależności od określonej lokalizacji

• stopień skomplikowania schodów i balustrady – im bardziej pracochłonny jest projekt, tym wyższej ceny należy się spodziewać

• rodzaj wykorzystanego materiału, czyli gatunek drewna

• wielkość schodów, na przykład ilość stopni

• charakter/kształt schodów i ich konstrukcja

• rodzaj balustrady (liczba słupów itp.)

• obecność elementów z innych materiałów

Właśnie ze względu na fakt, że na cenę schodów wpływa tak wiele czynników, zawsze należy prosić o dokładną wycenę, uwzględniającą wszystkie posiadane wymagania/oczekiwania.

schody drewniane cena

Ile kosztują schody drewniane wewnętrzne?

Jak ma się sprawa z konkretnymi kosztami? W sklepach sam stopień schodów z drewna sosnowego będzie kosztował mniej więcej od 40 do 200 złotych, w zależności od wymiarów, sposobu wykończenia itp. Stopień dębowy natomiast może kosztować od około 100 do 200 złotych, jednak ostatecznie kwota zależy również między innymi od wymiarów stopnia. Rzecz jasna, do ceny poszczególnych stopni należy w takim przypadku doliczyć również pozostałe elementy schodów.

W sklepach możemy znaleźć nie tylko stopnie, ale również schody do zastosowania w różnych wnętrzach. Popularnym rozwiązaniem jest też realizowanie schodów drewnianych na zamówienie klienta, co pozwala dopasować je do określonych potrzeb. Bardzo często producenci podają cenę schodów drewnianych za stopień. Jak w takim razie wygląda cena schodów zabiegowych drewnianych? Za ich stopień z drewna dębowego będziemy musieli zapłacić około 700 – 900 złotych. Generalnie jednak, jeśli zamierzamy kupić lub zamówić schody drewniane, ogólnie będzie trzeba się przygotować na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście, wszystkie podane ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą się różnić od oferty poszczególnych sklepów czy producentów.

Na tym jednak jeszcze nie koniec wydatków! Planując koszty, warto wziąć również pod uwagę kwestię montażu schodów. Ile kosztuje montaż schodów drewnianych? Bardzo często jest on ściśle uzależniony od ceny schodów i może wynosić kilkaset złotych.

Podsumujmy: cena schodów wewnętrznych drewnianych jest ściśle uzależniona od ich charakteru. Bardzo ciężko jest więc podać przynajmniej orientacyjne wartości kosztów, ponieważ wpływ na nie mają między innymi: wykorzystane materiały, ilość stopniu, rodzaj balustrady itp.