Ile kosztuje budowa domu?
Spis treści
Własny dom – miejsce, w którym możemy być sobą. Nie ma wątpliwości, że budowa domu to jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć, jakie przyjdzie nam wziąć na swoje barki, nie tylko ze względu na potencjalny koszt budowy domu jednorodzinnego, ale również z uwagi na złożoność poszczególnych prac. Wiele osób zadaje sobie odwieczne pytanie – ile kosztuje wybudowanie domu? Jaki etap budowy będzie najdroższy? Jak przygotować wstępny kosztorys budowy domu jednorodzinnego? Rzućmy na te kwestie nieco więcej światła!
Ile kosztują fundamenty?
Koszt budowy domu parterowego lub piętrowego musi uwzględniać fundamenty. To jeden z absolutnie najważniejszych elementów, jeśli chodzi o budowę domu od podstaw. Jak w takim razie przedstawia się koszt wykonania fundamentów? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem na ostateczną kwotę wpływ ma wiele istotnych czynników, między innymi zastosowana technologia, koszty robocizny itp. Koszt budowy fundamentów może jednak sięgać powyżej 30 000 złotych, a w wielu przypadkach być nawet dużo wyższy. Ostatecznie, to ile kosztują fundamenty pod dom trzeba skonsultować ze specjalistami i poprosić ich o podanie kosztorysu.
Ile kosztują materiały na budowę domu?
Kosztorys budowy domu powinien zakładać także ceny niezbędnych materiałów. W tym przypadku duże znaczenie ma chociażby wybór określonych rozwiązań oraz wielkość nieruchomości. Inaczej będą przedstawiały się koszty budowy małego domu, na przykład koszt budowy domu 100m2, a inaczej koszty budowy domu 3-razy większego. Warto jednak pamiętać, że budowa domu to inwestycja na długie lata, więc w pierwszej kolejności należy kierować się jakością wybieranych produktów.
Koszt budowy domu – stan surowy
To, ile kosztuje postawienie domu jest zdeterminowane między innymi przez: wielkość budynku, wykorzystane technologie, lokalizację nieruchomości itp. Budowa domu (stan surowy zamknięty) jednorodzinnego o powierzchni 100m2 może generować koszty powyżej 100 000 złotych. Górny pułap kosztów jest uzależniony od indywidualnego charakteru nieruchomości.
Kosztorys budowy domu jednorodzinnego – stan deweloperski
Budowa domu w stanie deweloperskim o takiej samej powierzchni to w wielu przypadkach koszt większy o ponad 70 000 złotych. Koszt budowy domu pod klucz jest natomiast ściśle uzależniony od tego, jaki standard wykończenia został wybrany przez właściciela. W tym przypadku rozbieżność cenowa może być naprawdę bardzo duża. Wykończenie wnętrza o powierzchni 100m2 w średnim standardzie jest w stanie kosztować ok. 80 000 – 100 000 złotych.
Budowa domu metodą gospodarczą
Cena budowy domu jest uwarunkowana również wybranym systemem prac. Całość można zlecić wyspecjalizowanej firmie lub, jeśli ma się ku temu odpowiednie kwalifikacje i możliwości, zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest budowa domu samemu, przynajmniej na określonym etapie. Wówczas mamy szansę na redukcję kosztów robocizny budowy domu. Należy bowiem pamiętać, że należność za „robociznę” ma duży wpływ na koszt postawienia domu.
Koszt wykonania dachu
Szacowany koszt budowy domu musi mieć na względzie koszty związane z wykonaniem dachu. Generalnie bardzo często zastosowanie ma zasada – im prostszy jest dach, tym mniejsze koszty generuje. Analizując koszt wybudowania domu, należy skrupulatnie przemyśleć cenę dachu. Orientacyjnie należy być przygotowanym na to, że najprostszy dach może nas kosztować powyżej 20 000 złotych, chociaż decydujące znaczenie ma również jego powierzchnia. Dach jest już elementem tak zwanego stanu surowego zamkniętego nieruchomości.
Ile dziś kosztuje budowa domu?
Kalkulacja kosztów budowy domu w Polsce powinna uwzględniać szereg kwestii, między innymi:
• ile kosztuje budowa domu parterowego lub piętrowego – w zależności od tego, jaki projekt docelowo ma być realizowany
• wybór odpowiedniej technologii budowy
• koszty materiałów
• jak przedstawia się koszt fundamentów
• jaka jest cena robocizny budowy domu (duże znaczenie ma region Polski)
• jak wyglądają koszty etapów budowy domu i w jaki sposób zaplanować całą inwestycję
• jaki koszt budowy domu za m2 jesteśmy w stanie zaakceptować
• na jakich rozwiązaniach/materiałach/technologiach szczególnie nam zależy
• jaką powierzchnię docelowo ma mieć budynek
• ile kosztuje wymurowanie domu
Oczywiście, na to jak będzie wyglądała cena domu jednorodzinnego kolosalny wpływ ma również kwestia własności działki. Kosz budowy domu na własnej działce nie obejmuje ceny potrzebnej ziemi. Należy jednak pamiętać, że projekt domu powinien być dopasowany do wielkości oraz kształtu działki. Obliczając potrzebne fundusze, należy się więc zastanowić, czy interesuje nas koszt budowy domu bez działki czy jednak inwestycja musi uwzględniać cenę zakupu niezbędnej ziemii.
Kosz budowy domu drewnianego
W ostatnim okresie coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane. Ile kosztuje zbudowanie domu z drewna? Jak właściwie przedstawia się całkowity koszt budowy domu z tego materiału? Podobnie jak w przypadku innych technologii, duże znaczenie ma fakt, czy interesuje nasz kosztorys małego domu czy jednak naszym celem jest większa nieruchomość. Warto również zwrócić uwagę na to, jak będzie wyglądał kosztorys budowy domu parterowego, jak prezentuje się kosztorys domu piętrowego. Koszt budowy domu w Polsce (drewnianego) w stanie deweloperskim o powierzchni 100 m2 to ok. 200 000 – 250 000 złotych, chociaż na rynku można oczywiście znaleźć oferty zarówno droższe, jak i tańsze, natomiast koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym może oscylować w granicach 150 000 – 200 000 złotych.
PODSUMUJMY: cennik budowy domu jest uzależniony od tak wielu czynników, że na pytanie – ile kosztuje zbudowanie domu nie ma właściwie jednoznacznej odpowiedzi. Warto pamiętać, że realne koszty budowy domu mogą ostatecznie się różnić od poczynionych początkowo założeń, dlatego należy pamiętać o finansowych „zapasach” i mieć świadomość tego, jakie są średnie koszty budowy domu. Inaczej będą prezentowały się koszty budowy domu od podstaw, a inaczej koszty kontynuacji budowy od określonego etapu. To, za ile można wybudować dom determinuje między innymi: jego wielkość, wykorzystane materiały, technologie, koszty robocizny itp. Ile naprawdę kosztuje budowa domu? To niezwykle indywidualne zagadnienie, dlatego o przygotowanie wstępnego kosztorysu należy poprosić specjalistów. Uwaga – wszystkie wymienione w artykule ceny są orientacyjne, dlatego mogą się różnić od rzeczywistych ofert.